Sağlık Tube
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Son Makaleler


 • Gözaltı Morluğu Neden Oluşur?

  En zayıf deriye sahip olan gözaltı bölgesi inceldikçe  gözaltında yer alan kılcal damarlar daha çok görülmeye başlar. Alerjik durumlarda gözaltı morluğunun oluşmaya başladığını görürsünüz. Mesela toza, polene, herhangi bir hayvana karşı oluşan alerji, gözlerde sulanmaya ve ağrılara neden olur. Durum böyle olunca gözü ovuşturmak kaçınılmazdır. İşte bu esnada ovuşturulmuş göz ile göz altında bulunan deride morarma ve kararma görülür. 

  Göz altı morluğu daha çok açık tenli insanlarda görülür, koyu tonda tenli olan insanlar bu konuda şanslı sayılırlar. Çünkü gözaltı morluğu pek fazla görülmez. Aşırı nemli hava da gözaltı morluğunun oluşmasında tetikleyici etkiye sahiptir. Özellikle açık tenliler aşırı nem ve sıcaktan korunmalı. Tuzlu yiyeceklerin aşırı derecede tüketilmesi gözaltı morluğu ve gözaltı şişliğine neden olduğunu biliyor muydunuz? Evet tuz aşırı kullanıldığı zaman gözde morluğa neden oluyor. Bazen de tuz gözde körlüğe neden olmaktadır. 

  Hormon değişikliğinin yaşanması da bünyeyi etkiler ve bu etki istenmeyen görüntüyle göz morluğunu oluşturur. Uyku düzensizliği ve sırt üstü uyuma gözaltı  torbalarının oluşmasında tetikleyici etkiye sahip. Gözaltı morluğunun oluşmasını da sağlayan bu durum sağlınız için de iyi değildir. 
   

  Ağır hastalıklar, ağrının sancının fazla olduğu hastalıklar da gözaltı morluğunun oluşmasına neden olur.  Karaciğer-böbrek hastalıkları, demir eksikliği, kansızlık, uykusuzluk gibi durumlar da gözaltı morluğu olarak karşımıza çıkar. Sigara, alkol, uyuşturucu gibi bir çok zararlı madde de gözaltı morluğunun oluşma nedenleri arasındadır. 

  Gözaltı Morluğu Nasıl Geçer?

  *Gözaltında morluğun oluşmasını istemiyorsanız bol bol su tüketmelisiniz.
  *Güneşten ve aşırı sıcaktan korunmalıyız. 
  *Uyku düzeninin bozulmaması gerekir ve uyurken sırt üstü uyunmamalı. 
  *Aşırı tuzlu yiyeceklerden uzak durulmalı. Bu hem göz sağlı için hem de gözaltında oluşan morlukların oluşmaması için oldukça önemlidir.
  *C vitamini içeren meyve-sebzelerin bol bol tüketilmesi şart. 
  *Gözaltı morluğunu gidermek için diğer bir tavsiye soğumuş çayı pamuk yardımıyla gözaltı ve göz çevrenize sürmenizdir. Pamukla yapamam diyorsanız çayı buzlukta kalıplarda dondurarak gözaltı ve göz çevrenize sürebilirsiniz. 
  *K ve C vitamini içeren kremler de gözaltı morluğu ve şişkinliğine iyi gelecektir.. 

  Devamı.. »
 • Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir Geçmesi İçin Ne Yapılır?

  Genellikle grip, nezle gibi üst solunum yolunun soğuk alması ve enfeksiyon kapmasıyla oluşan boğaz ağrısının tek nedeni bu iki etken değildir. Bulunulan ortam, sigara tüketimi, alkol, hava kirliliği gibi nedenler de boğaz ağrısının oluşmasına neden olabilir. Peki boğaz ağrısının giderilmesi için neler yapılmalıevde uygulayabilecek tedavi yöntemleri nelerdirBoğaz ağrısına ne iyi gelir? İşte boğaz ağrısını geçiren yöntemler:

   Doğal Yöntemlerle Boğaz Ağrısını Giderme


  *Bal-Sirke Karışımı: Sirke içerisinde asit barındırdığı için boğazda oluşan bakterilerin ölmesine, azalmasına yardımcı olmaktadır. Sirke, bakterileri öldürdüğü gibi boğazı tahriş edebilmektedir. Bu tahrişi ortadan kaldırmak için de yumuşatıcı etkisinden dolayı bal uygun görülmektedir. 
  Karışım için: Bir bardak kaynatılmış suya bir çorba kaşığı elma sirkesi ve bir çorba kaşığı bal koyarak bal eriyene kadar karıştırın. Boğazınız ağrıdığında bir iki kez içebilirsiniz. 

  *Tuzlu Su İle Gargar Yaparak Boğaz Ağrınızı Ortadan Kaldırabilirsiniz: Boğaz ağrısının nedenleri farklı olsa da oluşan ağrı, mukoza zarının iltihap kaparak şişmesine yol açmaktadır. Tuzlu su ile gargara yapmak boğazda oluşan şişkinliği ve ağrıyı azaltıp iyileştirecektir. 
  Karışım için: Yarım su bardağından biraz daha az suyu ılıyana kadar ısıtıp yarım çay kaşığı tuz ekleyip karıştırın. Tuz eriyince suyu 30 saniye olacak kadar gargara yapın (günde üç kez). Sadece ağızda gargara yapılmamalı boğaza gitmesi için baş biraz geriye itilmeli ve suyun  boğaza gitmesi sağlanmalıdır. 

  *Buhar Tedavisi: Kuruyup şişen, ağrıyan boğazlar için uygulanan bu yöntem çok etkilidir.  Kuru boğaz nedeniyle ağrı çekiyorsanız bir tencereye biraz su alıp kaynatın. Kaynayan suyun üstünde başınızı tutarak buharı içinize çekerek kuruyan boğazın ağrısını azaltmaya çalışın. Buharın daha etkili olmasını istiyorsanız başınızı bir havlu veya bez ile kapatarak buharın yok olmasını engelleyin. On-on beş dakika sonra boğazınızın yumuşadığını göreceksiniz...

  *Karanfil: Özellikle diş ağrısı için tavsiye edilen karanfilin boğaz ağrısı için de iyi geldiğini biliyor muydunuz? Karanfil bünyesinde bulundurduğu öjenol birleşimi sayesinde anestetik ve antiseptik etkiye sahiptir.  

  Kurutulmuş beş-altı karanfili boğazınıza gidecek şekilde atın ve suyu çıkana kadar diliniz ile karanfili ezmeye çalışın (karanfil  çok fazla kaldığında dilde uyuşukluğa neden olabilir). 

  *Dut Pekmezi: Boğaz ağrısına, şişkinliğine iyi gelen en önemli diğer bir şey ise dut pekmezi..  Dut pekmezi diğer tavsiyelere oranla daha etkilidir. Bu yüzden doğu bölgesinde dut pekmezi çokça tüketilmektedir. 
  Nasıl tüketilmeli? Dut pekmezi küçük bir cezveye alınarak biraz tereyağı (veya margarin)  eklenerek kısık ateşte pişirilmelidir. Pişen pekmez-tereyağı karışımını soğutmadan (ağzınızı yakmadan) tüketin. Tüketirken pekmez boğazınızı yakabilir. Buna dayanmanız gerekir. Yanma iyileşme süresini kısaltacaktır. Pekmezi tükettikten sonra yarım saat, 45 dakika kadar su veya herhangi bir içecek tüketilmemelidir. Eğer ki tüketilirse pekmez etkisini kaybeder ve boğazınızı iyileştirmez.

  Devamı.. »
 • İbrahim Saraçoğlu Öksürük Kürü Nedir?

  Bazen hastalıktan bazen çevresel etkenden öksürük krizine gireriz. Özellikle uyumak için yattığımızda daha da artan öksürük krizleri adeta psikoloji bozacak derecede çoğalabilmektedir. Öksürük deyip geçmeyin, çünkü öksürüğünde birçok çeşidi vardır. Üstelik tüm bu öksürük çeşitleri için farklı İbrahim Saraçoğlu öksürük kürü tarifleri bulunmaktadır.

  İbrahim Saraçoğlu Öksürük Kürü Ve Çeşitleri Nelerdir?

  Kış aylarının salgın hastalıklarından olan öksürük birçok çeşidi ile etrafımızda dolaşmaktadır. Öksürük çeşitlerinde kuru öksürük, balgamlı öksürük, üst solunum yolları enfeksiyonuna bağlı öksürük, bronşit ve boğaz yanmasından olan öksürük gibi daha çok çeşidi vardır. Bu öksürük çeşitlerinin her biri için farklı İbrahim Saraçoğlu öksürük kürü tedavisi tarifleri bulunmaktadır. Her kür tarifinde yer alan malzemeler tamamen bitki ve sebzelerden oluşmaktadır.

  İbrahim Saraçoğlu Öksürük Kürü Tarifleri Nasıl Yapılır?

  Birçok çeşidi olan öksürük kürlerinde yer alan İbrahim Saraçoğlu öksürük kürü tarifleri ve tedavisi yapmadan önce mutlaka öncelikli olarak doktorunuza görünmeniz gerektiğini tekrar hatırlatırız.  Şimdi gelelim öksürüğü tedavi edici tariflere;

  • Kuru öksürük: Yarım bardak sütü cezve koyalım. Sonra içine 5-6 adet hatmi çiçeği atıp 1 taşım kaynatalım. Ilık olarak günde 2 sefer tüketelim. Özellikle çocuklar için ideal tariftir.

   

  • Balgamlı öksürük: 1,5 bardak suyu tencereye koyup içine 5–6 adet keçiboynuzu ufak parçalarda kırarak içine atalım, 7–8 dk kaynatalım, ılık olarak günde 2 sefer tüketelim.

   

  • Üst solunum yolu enfeksiyonuna bağlı öksürük:  1,5 su bardağı suya sarı soğanı 4’e bölüp tencereye atarak 5 dk kaynatalım, günde 2 sefer ılıktan sıcak olacak şekilde içelim.

   

  • Bronşit ve yanmalara bağlı öksürük: 1,5 su bardağı suya 1 avuç lavanta atarak biraz kaynatıp salona koyalım. Havayı temizleyip arındıracaktır.
  Devamı.. »
 • İbrahim Saraçoğlu Bitkisel Kürleri

  Doktor İbrahim Saraçoğlu, sağlıklı yaşam ve hastalıkların iyileşmesi için çok özel formüller hazırlamaktadır. Herkesin evinde olan veya aktarlarda alabileceği bitkiler ile hazırlanan kürleri ile kişilere birçok kür tarifi vermektedir. Doğal yollarla tedavi edilmesine destek olacak bu kürleri sayesinde birçok kişi şifa bulmuştur. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen yaklaşık 300 adet kür bulunmaktadır. Gerek televizyon programları gerekse internet sitesi aracılığı ile bunları kişilerle paylaşmaktadır.

  İbrahim Saraçoğlu Kür Çeşitleri

  Saraçoğlu tarafından önerilen kürler arasında birçok çeşitli kür bulmak mümkündür. Kadın hastalıkları ve hamile kalmak için önerdiği soğan kürü ve incir kürü en sık bilinen kürleri arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra İbrahim Saraçoğlu kürleri, cilt bakım kürleri, erkeklere özel kürler, kadın hastalıklarına özel kürler, saç bakımı kürleri, yorgunluk kürleri, çocuklar için uygulanabilecek kürler, diğer hastalıklar için kürler gibi birçok gruba ayırmak mümkündür.

  Bitkisel Kürleri

  Bitkisel sağlık, doğal yöntemlerle tedavi denildiğinde son yıllarda akıllara Dr. İbrahim Saraçoğlu gelmektedir. İbrahim Saraçoğlu lavantanın Hepatit B ve Hepatit C üzerindeki faydalarını tüm dünyaya kanıtlaması ile tanınmaktadır. Bunun gibi birçok ölümcül hastalık, sağlık problemi, güzellik ve cilt bakımı için sayısız kür tarifi vermektedir.

  Prostat problemine karşı oluşturmuş olduğu brokolinin etkilerini ortaya koyarak, tüm dünyaya kanıtladığı koruyucu formülü ile de büyük bir üne kavuşmuştur. Saraçoğlu kürleri arasında en sık bilinen sperm sayısını artıran kür, kadınlarda yumurtlamayı ve iltihapları gideren soğan kürü, kolay hamile kalmayı sağlayan kürler halk arasında yaygın olarak kullanılmıştır.

  Sperm sayısını ve kalitesini artırmaya yönelik en bilindik kürü keçi boynuzu ile hazırlanan kürdür. Bu kür ve soğan kürü, incir kürü sayesinde birçok kişi çocuk sahibi olmayı başarmıştır.

  Devamı.. »
RSS