Sağlık Tube
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Son Makaleler


 • Şeker Hastalarına Büyük Kolaylık

  Türkiye Diyabet Vakfı ve diyabet alanında tedavi yöntemleri geliştiren Sanofi işbirliğiyle bu yıl üçüncüsü düzenlenen "Sen Bul Diyabet Kolaylaşsın" yarışmasının "Servis" kategorisi sonuçlandı. Yarışmaya Türkiye’nin farklı üniversitelerinden 169 öğrenci katıldı.

   "TİP'ine Bakmadan Alma" projesiyle Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğrencileri birinciliği kazandı ve 10 bin liralık ödülün sahibi oldu.

  Üniversiteli öğrenciler projesi, marketteki yiyeceklere uygulanan QR kod uygulamasıyla, hastaların aldıkları ürünlerin besin değeri hakkında bilinçlendirilmesi hedefleniyor. Diyabetlilerin ürün seçerken çektiği zahmeti en aza indirmek için geliştirilen proje,  5 aylık bir çalışmanın ürünü.

  Şeker Hastalarının İşi Kolaylaşacak

  İşleyişi oldukça pratik olan projenin, mobil uygulaması da şeker hastalarına kolaylık sağlayacak.

  Proje kapsamında yiyeceklerin besin ve kalori değerlerinin bulunduğu etiketler hazırlanacak. Ürünlerin üzerine yapıştırılacak etiketler, tüketiciye ışık tutacak. Etikette QR kod ve insülin uygulama bölümü olacak. Böylece diyabetli hasta aldığı ürünün kendisi için sakıncalı olup olmadığını anlayabilecek.

  Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülay Şeren ve öğrencilere proje sırasında akademik desteği sağlayan fakülte öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Elvan Bakar da öğrencilerinin başarılarıyla gurur duyduklarını ifade etti.

  Devamı.. »
 • Kolay hamile kalmak için pozisyonlar

  Uzmanlar spermin vajinası içerisinde hamilelik için en iyi kaldığı konumları elverişli görmektedir.

     İlişkide sonra belinizin altına çok kalınmışamak şartıyla yastık koyarsanız hamile kalmanız çok daha kolay olur.

  En iyi kadın erkeğin en son kadının altta olduğu pozisyondur. Bu gebe kalmak için en uygun seçenekler konumlardan biridir. Bu pozisyondan sonra eşler isterlerse kadının üstte ve ya ayakta pozisyonlarından pozisyon değiştirebilir. Gebe'ye göre uygun pozisyonlardan  biride kadının bacaklarının erkeğin omzunda olduğudur. Budur'da bir tanesi de uygun pozisyonlardan bir tanesidir.

  Devamı.. »
 • Genç Kızlarda Adet Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir?

  Çoğu bayanlar adet gecikmeleri yaşarlar. Bunun birçok nedeni olabilir. Peki, neden adet gecikmesi yaşanır?

     Adet gecikmelerinde eğer bayanın aktif bir cinsel hayatı var ise gebelik dönemine girmiş olabilir. Hatta aktif cinsel hayatı olan bayanlar için adet gecikmesi söz konusu olursa hemen akla ilk gelen hamile olduğudur. Bu durumda yapılması gereken ilk şey hemen bir test yaptırmalısınız.

    Adet gecikmesi strese bağlı da olabilir. Stres vücudun tüm işlevlerini etkileyebilecek bir faktör olduğu için adet gecikmesine de neden olabilir. Yoğun bir iş temponuz varsa, maddi ve ya manevi sıkıntılarınız varsa ya da herhangi bir sebepten dolayı stres altındaysanız bu adet gecikmesi yaşayabilirsiniz. Streste olduğunuzu çoğu zaman fark edemeyebilirsiniz. Ancak adet gecikmesi yaşıyorsanız hayatınızı bir gözden geçirip eğer stres altında olduğunuzu fark ettiyseniz, kısa bir tatil ve ya biraz dinlenmeyle düzene girebilecek bir durumdur.

     Yoğun iş hayatının tetikleyeceği gibi yoğun spor çok fazla egzersiz yapmak da adet gecikmesine yol açabilir.

     İklim ve ya mevsim değişiklikleri de vücudunuzda herhangi bir değişiklik yapabileceği gibi adet gecikmesine de (vücudun yeni mevsime-iklime adapte olmaya çalışması) neden olabilir.

     Diyet yapmak bazı kişilere yaramayabilir ve ya gerek olmadığı halde diyet yapmak çeşitli hastalıklara sebep olabileceği gibi adet gecikmesine de sebep olabilir.

     Bunların dışında vajinada iltihap, rahimde kist ve ya yumurta üretimini sağlayan hormonlarda aksaklık adet gecikmesine neden olabilen sebeplerdendir.

  Devamı.. »
 • Saç Dökülmesine Karşı Ne İyi Gelir?

  Saç hemen hemen herkes için önemli objelerden biridir. Saç insanı oldukça güzel, etkileyici, çekici, seksi ne diye tabir ederseniz o şekilde gösteren bir uzuvdur bize göre. En çok moral bozucu olan şey ise de saç dökülmesi hali ile. Nerede ise hepimiz de saç dökülmesi, yıpranma, kelleşme konusunda oldukça hassas davranmaktayız.

  Saç dökülmesi saymakla bitmeyecek birden çok etmen vardır. Saçlar bazen yatarken gözünüze yastığınızın üstünde çarpar, bazen tarakta, bazen oturduğunuz masa da. Saç dökülmesi en can sıkıcı olaylardan biridir. Bu sebeple bazen elimizi saçımıza atar ve saçlarımız dökülüyor mu buna bakarız.

  Saç dökülmesinin kimyasal, ruhsal ve kalıtsal etmenleri vardır. Bu kimyasal etmenler arasında ise en önemlisi çinko eksikliğidir. Saçlarımız proteinlerden oluşur. Bu sebeple saçlarımızda ki eksiklikler yıpranmaya ve dökülme ile karşı karşıya bırakır.

  Saçlar deriden kopmaz genelde fakat bunu anlamak oldukça zor olmakla beraber saç köklerini incelemek ile daha rahat anlayabiliriz. Bu sebep ile saçlarınız dökülmeye başladığını hissediyorsanız hemen doktora gitmenizi tavsiye ederiz.

  Saç dökülmesi bayanlar için çok önemlidir, saç bayanların en önemli güzellik etkenlerinden biridir. Bir kadının saçı ne kadar güzel ve ne kadar süslü ise kadın kendine o kadar güvende hisseder. Saç dökülmesine ne iyi gelir sorusu hepimizin aklında bulunmakta. Bu sebep ile saçlarımıza daha iyi ve güzel bakmalıyız. Şimdi saç dökülmesine ne iyi gelir konusuna başlayarak, bu konu da ki etmenler hakkında bilgi verelim.

   

  1.Saç Dökülmesine Karşı İyi Beslenmek Lazım

  Saç dökülmesine karşı iyi gelen yiyecek ve besinler arasında en önemlisi ise deniz ürünleridir. Bu deniz ürünleri hem sağlığımız hem de saçlarımız için oldukça faydalıdır. Tüketilmesi gerekli olan diğer besinleri saymak gerekirse, et ve süt ürünleri en baş sırada yer alır ama bunun yanı sıra kuruyemişler bu konu da daha da etkilidir.

  Sağlıklı bir birey için önerilen badem, fındık ceviz gibi besinler saç dökülmesine etki eden demir eksikliğine karşı fayda sağlamaktadır. Bu arada ıspanak da demir eksikliği açısından en önemli sebzelerden biridir.

  2.Saç Dökülmesine Karşı Psikolojik Etmenler

  İnsanlar açısından psikoloji oldukça önemlidir, nede olsa düşünen tek varlık insanlardır. İnsanlar, ne kadar mutlu olma düşüncesine kapılsa dahi bu yaşayacakları sorunlar oldukça üzücü etmenler doğurabilir. Psikolojinin bozulması ilk önce saçlara etki eder, saçlar da beyazlaşma ve dökülme en çok rastlanan sorunlardan biridir. Bu sebeple psikolojinizi oldukça iyi tutmanızı öneririz.

  Devamı.. »
 • Gebelikte BUlantı Kusma

  Genel olarak hemen hemen tüm anne adaylarında görülen hamilelik belirtilerinin arasında mide bulantısı ve kusma gelmektedir. Gebelikte Bulantı Kusma genel olarak hamileliğin 6 haftasından itibaren başlar. Kimi hamileliklerde 3. ay ile birlikte bulantı ve kusma geçerken kimi hamileliklerde doğum gerçekleşene kadar bulantı ve kusma şikayetleri devam etmektedir. Gebelikte Bulantı Kusma en çok sabah ilk uyanıldığında şiddetli olarak hissedilir.

  Gün içerisinde ise azalarak şiddetini yitirir ve geçer. Her annenin bünyesi ve yaşanılan hamileliğe verdiği tepkiler değişiktir. Bazı annelerde çok hafif mide bulantısı ve kusma gözlemlenirken kimi gebeliklerde bu şikayetler hiç yaşanmayabilinir. Genel olarak çoğul hamileliklerde bulantı ve kusma daha şiddetli görülmektedir. Yaşanılan bulantı ve kusmaya bazen kokulara aşırı hassasiyet duyma hisside eşlik eder. Bulantı ve kusma annenin beslenmesini ve bebeğin kilo alımını etkileyecek seviyelere geldiyse doktor tarafından ayrıntılı olarak gözden geçirilmeli ve destek tedavi uygulanmalıdır.

  • Gebelik Belirtileri GAZ Gebeliğin meydana gelmesi ile birlikte zaman içerisine vücut anneye kademeli olarak hamile olduğunun sinyallerini yollamaya başlar. Hamilelik belirtileri tüm anne adaylarında farklılıklar göstermektedir. Örneğin bir hamile bayan aşırı mide bulantısı şikayeti yaşarken başka bir hamile bayan bu hamilelik belirtisini hiç göstermeyebilir. Gebelik belirtileri arasında en sık görülenler arasında ise erken dönemde ...
  • Mide Bulantısı Tedavisi Mide bulantısı genel bir hastalık olmamakla beraber bir çok hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkmakta olan bir belirtidir. Mide bulantısı pek çok faktöre bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Özellikle hamileliğin ilk dönemlerinde pek çok bayanın yoğun olarak yaşadığı bir durumdur. Ayrıca mide üşütmesi sonucu kusma ve mide bulantısı görülmektedir. Mide bulantısı çoğu ...
  • Gebelikte Aşerme Gebeliğin erken belirtileri arasında yer alan aşerme hemen hemen tüm gebeler tarafından yaşanılan bir durumdur. Aşerme bazen bir yiyeceği çok istemek şeklinde ortaya çıkarkende bazen yiyeceklerden tiskinmek ve mide bulantısı olarakta ortaya çıkabilmektedir. Hamileliğin ilk üç ayında yaşanan şiddetli aşermeler hamileliğin ilerlemesi ile birlikte şiddetlerini yitirirler. Bazı durumlarda mide bulantısı ...
  Devamı.. »
RSS