Sağlık Tube
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Son Makaleler


 • Göbek Diyeti nasıl yapılır ?

  Hızlı alınan kiloları hızla vermek istemeniz oldukça normaldir. Fakat kimi zaman hızlı kilo verme diyetleri kişilerde ciddi sağlık sorunları yarattığından dolayı sizi risk altında bırakabilmektedir. Bu nedenle hızlı kilo vermek yerine her zaman tercihinizi sağlıklı bir şekilde kilo vermekten yana kullanmanız önemlidir. Hızlı kilo vermek yerine doğal besinler ile kendinizi aç bırakmadan sağlıklı bir şekilde kilo vermek diyet sürecinin de kolay atlatılmasını sağlayacaktır. 

  Nasıl Kilo Verilir?

  Göbek şikayeti olan kişiler için yapılan en uygun diyetlerden biri de yoğurt ve limon ile yapılan diyetlerdir. Fakat bu diyetlerden sağlıklı sonuçlar alınabilmesi için öncelikle egzersizlere önem vermeniz gerekir. Egzersiz yapmadan kilo vermeniz oldukça zor olacağından dolayı öncelikle vücudunuz için uygun olan kilo verme yöntemlerini denemelisiniz.

  Nasıl kilo verilir diye düşünen kişilerden biri de sizseniz eğer öncelikle vücudunuz için uygun diyetleri araştırarak işe başlamanız gerekir. Uygun diyetleri diyetisyen aracılığı ile edinebilirsiniz. Göbek diyeti özellikle göbek yağlarından şikayet eden bay ve bayanlar için yapımı oldukça kolay bir diyettir. Göbek yağlarının yakımı basenlere göre çok daha kolay olduğundan dolayı bu süreci iyi değerlendirmeniz gerekir.

   

  Hızlı Kilo Vermek Sağlıklı Mıdır?

  Kilo aldığınızı fark ettiğinizde artık aynalarda kendinizi çok daha kilolu görme sorunu da başlayacaktır. Bu nedenle hızlı bir şekilde kilo vermeye değil sağlıklı bir şekilde kilo vermeye odaklanmanız gerekir.

  Sağlıklı bir şekilde kilo vermenin yolu egzersizden geçtiğinden dolayı öncelikle uygun egzersizleri yapmaya özen göstermeniz de gerekmektedir. Kendinizi çok yormayacağınız fakat size kalori harcatacak egzersizlerden başlayarak sizlerde kısa süre içerisinde kilo verebilirsiniz. Göbek sorunu olan kişilerin egzersizlerinde göbek çalıştırma hareketlerine daha fazla yer vermesi gerekir. Bu nedenle göbek yağlarından kurtulabileceğiniz egzersizleri yaparken diyet ve yoğurt kürü denemeniz daha kısa sürede sonuç almanızı sağlar.

  Devamı.. »
 • Kolay Kilo Verme Diyeti

  Özellikle Kadınları en büyük sorunu olan kilolar artık erkeklerinde problemi olmaya başladı. Bunun için yüzlerce diyet piyasada dolaşmakta. Her bünyeye farklı diyetlerin uygulanması çok önemlidir. Birbirinin aynı diyetlerden vücudunuzu tanıyarak yaptığınız diyetler daha kalıcı ve sağlıklı olur. Bununla beraber aç kalmadan diyet yapmak önemli bir konudur.

   

  Araştırmalar aç kalınarak yapılan diyetlerin %90 başarısızlıkla sonlandığını bildirmektedir. Zayıflamak için en kalıcı ve sağlıklı diyet yöntemlerinden biri protein diyetidir. Kolay kilo vermeyi sağlarken verdiğiniz kiloları almanızı da zorlaştırır.

  Protein Diyeti Nasıl Yapılır?

  Kolay kilo verme diyeti denilince akla ilk gelen diyetlerden Protein diyetinde kahvaltı çok önem taşımaktadır. Kahvaltıda en az iki adet yumurta tüketilmeli, tercihen haşlanmış olarak. Kahvaltıyı ne kadar iyi yaparsanız gün içinde o kadar tok kalırsınız. Dilediğiniz kadar peynir yiyebilirsiniz ve birkaç dilim yulaf ekmeği yemelisiniz.

  Ara öğünde yulaf ezmesi yiyebilirsiniz. Yemek aralarında badem, ceviz gibi yiyecekleri atıştırma olarak mutlaka tüketmelisiniz. Öğle yemeği için ızgara tavuk, akşam da saat yedinden önce yağsız kırmızı et, tavuk göğsü ya da balık yenmeli. Yediklerinizde yağı en az seviyede kullanacaksınız. Bu diyeti her güne uygulayabilirsiniz. Tavuk ya da diğer et çeşitlerini her gün farklı usullerde pişirerek hem lezzetini almış hem de kolayca zayıflamış olursunuz.

  Kolay kilo verme Protein Diyeti ‘nin Faydaları

  En rahat kilo verdiren diyetlerden olan protein diyeti ‘nde metabolizma daha fazla çalışmaktadır. Proteinin tok tutma özelliği sayesinde uzun süre açlık hissi duymazsınız.

  Araştırmalar protein ağırlıklı beslenen kişilerin uyurken bile kalori yaktığını ispatlamıştır. Ayrıca protein diyeti ile verdiğiniz kiloları almanız çok daha zordur. Protein vücudun ihtiyacı olduğu enerjiyi fazlasıyla karşılamaktadır. Protein oranı yüksek besinlerle beslenenler diğer insanlara göre daha enerjik ve aktif olurlar.

  Devamı.. »
 • Zayıflama Diyeti

  Zayıflama diyeti birçok kilo ile problem yaşayan insanların başlamak isteyip bir türlü başlayamadıkları veya başlayıp kısa bir müddet sonra uygulamayı yarıda bıraktıkları bir programdır. Özellikle diyete başlayıp bir müddet sonra diyeti bırakmak insanları psikolojik açıdan olumsuz etkiliyor.

   

   

  Diyeti uygularken birçok besini yemeyi kesen kişiler diyeti bıraktıklarında yemedikleri günlerden kat kat daha fazla yiyerek hızlı kilo alımına gidiyorlar. Diyetin yarıda bırakılmasının en önemli sebebi vücuttaki hücrelerin doymasını sağlayamamaktır.

  Kişiler kendi kendilerine yaptıkları diyet programlarında bazı besleyici besinleri dahi yemeyi keserler. Buna istinaden vücutta ki hücreler beslenmez ve kişiler sürekli açlık hissi duyarlar. Bu nedenle diyeti bozmaları an meselesidir. Konu doğrultusunda yapılacak ilk şey hangi besinlerin kilo aldırmasına daha yatkınlık verdiği hangilerinin vermediğidir.

  Zayıflama Diyeti ‘n de Besinleri İncelemek

  Zayıflamanın püf noktası kilo alımına ortam hazırlayan gıdalardan uzak durmaktır. Kilo alımına en çok karbonhidrat yönünden zengin gıdalarla şeker tüketimi ortam hazırlar. Öncelikle kilo vermek isteyen kişiler şekerli ve karbonhidrat yönünden zengin besinleri hayatından çıkararak işe başlamalıdır. Bundan sonra ki aşama daha kolaydır.

  Hangi Besinleri Tüketmek Gerekir?

  Besin tüketiminde besleyici olan ve kilo alımına olanak vermeyen gıdaların tercih edilmesine önem verilmelidir. Örneğin: Et, balık tüketmek son derece faydalıdır. Önemli olan bu besinlerin nasıl tüketildiği olur. Balık kızartılarak tüketilmemelidir. Buğulamasını yapmak çok daha sağlıklı olduğu gibi kilo aldıran bir besin değildir.

  Süt içmek diyet listesine dahil edilebilir. Hatta sütlü kahve sevenler şekersiz kahveleri tercih edebilirler. Günde bir avuç ceviz, fındık gibi kuruyemişleri günlerde sırası ile tüketebilirler. Bir gün ceviz tüketiliyor ise diğer gün fındık tüketilebilir. Her sabah bir adet yumurta ve peynir tüketilmelidir. Peynirin bilindiğinin aksine yağlı peynir olması gerekir.

   

   

  Devamı.. »
 • FAYDALI BITKILER ZENCEFIL

  Zencefili birçok rahatsızlıkları gideren bitki olarak tanımamıza rağmen hala yeni yeni faydaları anlaşılmaktadır. Kuru topraklarda yetişen bu bitki her derde ilaçtır. Zencefil bitkisinin faydasını görmek istiyorsanız, bu bitkiyi düzenli olarak tüketmelisiniz. Zencefilin çok faydası olmasına rağmen, halk arasında yayılan tek faydası üşütünce ya da gribe iyi gelmesinde kullanılmasıdır. Aynı zamanda yorgunluğa da ortadan kaldırır. Yıllardır bu bitki üzerinde araştırmalar yapılmış ve gerçekten de zencefil bitkisinin grip ve soğuk alğınlığını gidermesinde etkili olduğu ispatlanmıştır.Bu küçük bitki başta kanser olmak üzere, bir çok derde ilaçtır. Özellikle yumurtalık kanserinde kullanılması tavsiye edilir. Çünkü zencefil bitkisi kanserin oluşturduğu hücrelerin yok olmasını sağlar. Tabii ki, kanser ciddi bir hastalık olduğu için mutlaka hekim kontrolünde kullanılması gerekmektedir. Aynı zamanda kolon kanserini de engellemektedir. Kolon kanserinin hücreleri hızla büyürken bunları durdurması gözlenmiştir. Kanserin tedavisi için uygulanan radyoterapi veya kemoterapi nedeniyle oluşan mide bulanmasını kesiyor.Enfeksiyonu yok eden ve vücuttaki ağrıları kesen, özellikle kemik ağrıları için çok kuvvetli doğal bir ilaçtır.

  1 .Tükettiğiniz gıdalardan dolayı zehirlenince zencefil bitkisini tükettiğiniz takdirde zehiri atmasını sağlayacak.
  2.Çok şiddetli baş ağrıları ve kadınların âdet dönemlerinde şiddetli ağrıları sırasında zencefil bitkisini çay ile tüketebilirsiniz.Aynı zamanda zencefil yorgunluktan ve stresten kaynaklanan unutkanlığı azaltır.
  3.Kalp damarlarında oluşabilecek tutulmaları giderir.

  4.Kanı sulandırır ve temizler.

  5.Antidepresan etkisi vardır, yatıştırır.
  6.İyi huylu kolesterol ve kötü huylu kolesterol olmak üzere kolesterol üzerinde oldukça etkilidir.
  7.Kalp atış ritmini düzenler.
  8.Astım hastalarında solunum düzensizliklerini dengeler.

  9.Bedeninizde oluşabilecek gaz sancılarını ve gaz sancıları sırasında meydana gelen ağrıları yatıştırır.
  10.Diyabetik hastalarda dahil zencefil bitkisi kan şeker oranını normal seviyesinde tutuyor. Diyabet için zencefili ıhlamur, ya da tarçın iletüketilmesi tavsiye edilir.

  Dikkat edilmesi gereken bir nokta:

  Kadınlar hamilelik zamanlarında 8. ve 9. ay içerisinde iken şiddetli kasılmalar yaşıyorlar. Zencefilin hamilelik dönemlerinde TÜKETİLMEMESİ tavsiye edilir.

  Bir önceki yazımız olan Sevgililer Günü Diyeti başlıklı makalemizde özel diyet programı, özel günler için diyet ve sevgililer günü hakkında bilgiler verilmektedir.

  Devamı.. »
 • FAYDALI BITKILER KEREVİZ

  Antioksidan özelliğinE ek organların hastalıklardan korunmasını sağlayan kereviz aynı zamanda eklem ve romatizma ağrılarını da yok ediyor. Çok az bilinmesine rağmen kerevizin sağlığa yararları çoktur. Kereviz sinir sisteminden sindirim sitemine, kan basıncının düzenlenmesinden alerjik hastalıklara kadar birçok hastalığı engellemeye yardımıcı olur.Kerevizin yan etkileri hemen hemen yoktur. Buna göre kerevizin düzenli olarak tüketilmesi herhangi bir sağlık sorununa neden olmaz.

  Diğer taraftan kereviz tohumu günlük olarak tüketildiğinde eklem ağrılarını hafifletir. Romatizma hastalıklarına karşı yardımcı olur. Antioksidan özelliği sayesinde enfeksiyon hastalıklarına karşı vücudun savunmasını geliştirir ve hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Kereviz, eklem ağrılarına karşı çok iyi gelir romatizmadan kaynaklanan ağrılar için günlük bir miktar kereviz tüketimi ağrıların azalmasını sağlar.

  Bunun yanında akciğer enfeksiyonları, astım sorunları için kereviz alternatif şifa kaynağı olabilir. Bir önceki yazımız olan Sevgililer Günü Diyeti başlıklı makalemizde özel diyet programı, özel günler için diyet ve sevgililer günü hakkında bilgiler verilmektedir.

  Devamı.. »
RSS