Sağlık Tube
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Son Makaleler


 • Siyez Bulguru Nedir? Siyez Bulgurunun Faydaları Nelerdir?

  Siyez buğdayı, 2n=14 kromozom sayısıyla genetik olarak en basit buğday çeşididir. Dünyadaki buğdayların atası olarak bilinir. Nuh Aleyhisselam zamanından beri dünya üzerinde vardır. Yaklaşık 10 bin yıl önce yetiştirilmeye başlanmış olan Siyez buğdayının yetiştirilme yerleri Türkiye’nin dağlık bölgeleridir. Özellikle Kastamonu bölgesinde yetişmektedir.

  Siyez Bulgurunun Faydaları

  • Siyez bulguru kilo aldırmaz. Kolesterol içermez. Karbonhidrat değeri oldukça düşük, Protein değeri çok yüksektir.
  • Lifli yapısından dolayı sindirimi kolaylaştırır. Bağırsakları temizleyici özelliği vardır.
  • Yüksek antioksidan içeriğe sahiptir. Hücre yapısını korur ve yaşlanmayı geciktirir. Bozulmaz ve küf yapmaz.
  • Dünyada glisemik endeksi insanlara en uygun gıda siyez bulgurudur.
  • Emzikli anneler için çok faydalıdır. Anne sütünü arttırır. Folik asit miktarı çok fazladır.

  Siyez bulgurunun özelliklerinden faydalanmak için, kırık olmayan, kabuğu soyulmamış olması gerekiyor.

  Beyaz Tv’de İŞİN ASLI programında Ahmet Maranki’nin verdiği siyez bulgur pilavı tarifi şöyle:

  Siyez Bulguru Tarifi: Siyez Bulgurundan Pilav Nasıl Yapılır?
  Malzemeler:siyez-bulguru

  1 su bardağı haşlanmış nohut (bir bardak alkali suda nohut haşlanır ve bekletilir… Alkali suyun özelliği 7.3ün üzerinde ph olmasıdır). Nohutun suyunu atmıyoruz, nohut suyu çok faydalıdır.

  1 su bardağı siyez bulguru

  2 su bardağı kaynamış su

  1 çorba kaşığı (manda tereyağı yoksa normal tereyağı)

  2 çorba kaşığı zeytinyağı

  Zerdeçal

  Himayala Tuzu

  Karabiber,

  Siyez Bulgurunun Hazırlanışı:

  Tereyağının içine nohutlar atılır ve hafifçe kavrulur. Üzerine siyez bulguru ilave edilir. Nohutun suyu pişmekte olan pilava ilave edilir. Sürekli karıştırılır. Tuz sıcak suda eritilir ve yaklaşık 3-4 yemek kaşığı eritilmiş tuz ilave edilir. Sonra karabiber ve zerdeçal ilave edilir. Dibi yanmaya başlayacağı vakit zeytinyağı ilave edilir. (Zeytinyağı suyu fazla çekmemesi için ilave ediliyor). Bir miktar su ilave edilir. Sonrasında ocağın altı söndürülür ve dinlenmeye bırakılır. Afiyet olsun.

  NOT: Nohut ve fındık kalbe faydalıdır. Kavrulmamış ve kabuğu soyulmamış fındıklardan günde 10-15 adet yemek, kalbe faydalıdır. Nohut suyu günde 200 ml içilirse 30 günde kalp damar sistemine faydalıdır.

  Devamı.. »
 • İbrahim Saraçoğlu Prostat İltihabı

   

  Erkeklerde sıklıkla görülen ve son derece rahatsız edici olan prostat iltihabı önemsenmediğinde ciddi rahatsızlıklara neden olabilir.

   Günlük rutin yaşamını önemli ölçüde etkileyen iltihaplanmanın çözümü için Saraçoğlu, eğer altında yatan çok ciddi nedenler yoksa uygulanan kürlerle bu sorununun çözülebileceğini iddia etmektedir.

  Prostat iltihaplanmasını iki kısma ayırabiliriz. Bakterilerden kaynaklanmayan ve iyi huylu diyebileceğimiz prostat sorunlarında kür çözüm için etkili olabilir.

  Bakterilerin neden olmadığı prostat iltihaplanması erkeklerde sık idrara çıkma, idrarı yaparken yanma, halsizlik gibi belirtiler temel belirtilerdir. Bu sorunların çözümü çok daha kolay olabilmektedir.

  Bunun dışında eğer iltihaplanma bakterilerden kaynaklanıyorsa çok daha ciddi problemler olabilmektedir.

  Bakteriden kaynaklana iltihaplanmada çok daha ciddi belirtiler görülür. Grip, ateş yükselmesi, idrara yaparken ağrı, semende kan görülmesi gibi belirtiler olmaktadır.

  Bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

  İyi Huylu Prostat İçin Saraçoğlu Kürü

  İltihaplanmalar iyi huylu ise bu konuda İbrahim Saraçoğlu prostat kürü uygulanabilir.

  Saraçoğlu'nun prostat iltihaplanması için önerdiği formüller şöyledir; Bir litre ölçüsünde kaynayan suyun içerisine 250 gr ölçüsünde brokoliyi atarak haşlanmasını sağlayın. Brokoli iyice haşlanınca suyunun ılınmasını bekleyin ve suyunu süzün.

  Sabah öğle ve akşam olmak üzere hazırlamış olduğunuz brokoli suyunu üç öğüne bölün ve aç karına tüketin. İçtikten ilk yirmi dakika içerisinde bir şey yemeyin.

  Bu kürü bir hafta yapın üç gün ara verin ve üç hafta bu şekilde tekrarlayın.

  Saraçoğlu bu kür sayesinde prostat iltihaplanmaları belirtileri önemli ölçüde azalacağını belirtir.

  Şikayetlerden Uzun Süredir Devam Ediyorsa Süre Uzatılır

  Eğer prostat iltihabı sorunları uzun süredir devam ediyorsa yukarıda söylene  kürün süresi uzatılır. 45 gün gibi zaman dilimine yayarak kürü uygulamak gerekir.

  Brokoli kürü dışında 10 ar gr kereviz yaprağı ve hazenbel de bir litre suda kaynatılarak demlendikten sonra tok karına bir su bardağı içilebilir. Bu uygulama en az bir ay devam 

  Devamı.. »
 • İbrahim Saraçoğlu Aynı Safa Kürü

  Aynı safa kürü yaygın olarak bilinen kürler arasında yer almaktadır. Özellikle el ve ayaklarda meydana gelen mantar problemi için bu kür şifalı kürler arasında bulunmaktadır. Aynı safa bitkisi birçok hastalığa karşı da bitkisel tedavi yöntemlerinde kullanılmaktadır. Bu bitki kansere ve kanser türü çıbanlara karşı kullanılması ile bilinmektedir.

  Aynı Safa Faydaları

  Aynı sefa merhemi ve çay olarak hazırlanan kürleri bulunmaktadır. Damar iltihabı, iyileşmeyen varis çıbanları, fistüller, donuk kabarcıkları, yanık yaralarında da aynı sefa merhemi bitkisel tedavi yöntemleri arasında sıklıkla bilinmektedir. Aynı safa bitkisi el ve ayaklarda meydana gelen kaşıntılı mantar problemine karşı güçlü bir merhemdir. Kadınlarda vajinal mantar probleminde de yıkama şeklinde uygulanabilmektedir.

  Bitkinin taze sıkılmış suyu da deri kanserine karşı etkili rol oynamaktadır. Aynı sefa çayı kürü, mide ve bağırsaklarda meydana gelen rahatsızlıklarda, mide ülseri ve mide krampı problemlerinde, kalın bağırsak iltihabında, ödem ve kan işeme problemlerinde kullanılmaktadır.

  Aynı Safa Mantara Karşı Kür Olarak Hazırlanışı

  Tepeleme olarak bir yemek kaşığı dolusu aynı sefa bitkisi, bir kabın içine alınır. Dört beş yemek kaşığı su üzerine eklenir. Suyun klorsuz olmasına özen gösterilmesi gerekir. Ocağın en kısık ateşinde eklenen su kaynamaya başladıktan sonra tahta bir kaşık ile karıştırılır. Dört beş dakika boyunca durmadan karıştırarak aynı safa bitkilerinin lapa haline gelmesi sağlanır.

  Aynı Safa Kürü Uygulanışı

  Suyu çok çabuk buharlaşırsa çok az miktarda su eklenebilir. Çok cıvık olmaması gerekmektedir. Hazırlanan lapa istenilen ne çok katı ne çok cıvık kıvama geldiğinde ocaktan alınıp soğumaya bırakılır. Ilıdıktan sonra mantar problemi olan bölge tamamen kapanacak şekilde bu kür ile kaplanır. En az 3 en fazla 10 dakika bekletilir. Daha sonra sadece su ile yıkanarak temizlenir.

  Bir hafta içerisinde üç kez uygulandığında bölgede rahatlama görülmesi gerekir. Fakat bir hafta boyunca uygulandığında rahatlama olmuyorsa küre devam edilmez.

  Devamı.. »
 • İbrahim Saraçoğlu Ananas Kürü

  Birçok konuda vücudumuza faydaları olan ananas meyvesi çeşitli ölçülerde yapılan kürler ile birçok hastalığa da fayda edebilmektedir. Bu konuda İbrahim Saraçoğlu ve ananas kürü uygulamasına geçmeden önce ananasın vücuda olan faydalarından biraz bahsedelim.

  Vücudumuzdaki birçok organlarımız belirli vitaminlere ihtiyaç duymaktadırlar. Örneğin cildimizin pürüzsüz ve güzel olması için demir, kuvvetli saçlar ve tırnak yapısı için kalsiyum gibi mineraller gereklidir.

  Bunun gibi vücudumuzun diğer kısımları için de birçok vitamin ve minerale ihtiyaç duyulmaktadır.

  Vücudumuz için gerekli olan vitamin ve mineraller de yediğimiz besinlerden alınmaktadır.

  Özellikle taze sebze ve meyveler vücudumuzun güçlü ve sağlıklı şekilde işlevini sürdürmesi için çok önemlidir.

  Vücuda önemli katkısı olan ananas meyvesi tüketilmesi de önemlidir. Bu meyve ile birçok rahatsızlıkların önüne geçebilirsiniz.

  Ananasın Faydaları Nelerdir?

  Birçok konuda faydası olan ananas meyvesi özellikle bademcik iltihabı, gut hastalıkları, yaralanma ameliyatlarından sonra iyileşmenin hızlanması için önemli etkilerde bulunmaktadır.

  Bunun dışında ananas meyvesi tüketimi hastalıkların iyileşmesinin yanı sıra bağışıklığı kuvvetlendirici etkisi de vardır. Ananas tüketen kişiler çok daha sağlıklı vücuda sahip olurlar.

  Ananas aynı zamanda kilo verdirici etkiye de sahiptir.

  İçerisinde çok sayıda vitamin ve mineralle cildinizin çok daha pürüzsüz olmasını sağlar.

  Saç ve cilt güzelliğinde çok etkilidir. İçerisindeki B vitamini sayesinde saçlarınızın daha parlak bir görünüme kavuşmasını sağlar.

  İbrahim Saraçoğlu Ananas Kürü

  Bu kadar çok faydası olan ananas için Saraçoğlu' da bu konuda tavsiyelerde bulunur. İbrahim Saraçoğlu ananas kürü uygulaması özellikle nasırları gidermek için uygulandığında nasırlara bu kürün faydalı olduğunu savunmaktadır.

  Nasır oluşumunu önlemek için ve nasırlardan kurtulmak için geceleri yatmadan önce bir dilim ananası nasırın üstüne koyup düşmemesi için bantladığınızda sabaha kadar uygulanan bu kürle nasırlardan kurtulabilmenin mümkün olduğunu Saraçoğlu söylemektedir.

  Devamı.. »
 • Rahat Bir Gebelik Süreci İçin

   Anne adayları, gebe kaldığınızı öğrendiğiz andan itibaren İki can taşımanın vermiş olduğu sorumluluğu ile kendilerine çok dikkat etmelidirler. Bebeğin sağlıklı gelişiminin sürdürülebilmesi ve gebelik sürecinin rahat bir şekilde geçirilmesi anne adaylarının karamsarlığa düşmemesi için psikolojik olarak ta doğuma hazırlanmaları gerekmektedir.

  Doğru Gebelik Hesaplama Nasıl Olmalıdır?

  Toplamda 40 haftadan oluştuğundan gebelik sürecinin hafta olarak hesaplamanız gerekiyor. Gebelik hesaplama yaparken âdetinizin başladığı ilk günün doğru bir şekilde belirlemelidir. Gebeliğiniz o günden itibari ile oluşmaya başladığı için, bu hesaplamalar adet gününü baz alınarak yapılır. Bu yüzden adet tarihinin yanlış olarak belirlenmiş olma, sizin yanılmanıza neden olabilir.

  Hafta Hafta Gebelik Hesabı Nasıl Yaplılmalı?

  Hafta hafta gebelik hesabı yaparken, gebeliğin son adet tarihinizin ilk gününden itibaren geçen süreç içerisinde oluştuğu için, gelişimi de bu  o süreye bağlı olarak devam eder.  Bu tarihten sonra geçen 7 günün sonunda tam bir haftalık  hamile olduğunuz kesinleşir. Yani gebe olduğunuzun anlaşılması için, gebeliğin 5. Haftası olması gerekmektedir. Buna göre üç aylık hamileyim” diyen bir anne adayı “ben üç  ayımı tamamladım, dördüncü  aya girdim” demektedir. Yani gebelikte bitirilen ay söylenir.

  Devamı.. »
RSS