Sağlık Tube
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Son Makaleler


 • Cilt Kırışıklıkları İçin Maske Kürü

  Zamanla yüzümüzde sarkıntılar ya da yüz hatlarının esnemesiyle oluşan kırışıklıklar olacak.  Zamanlar aşınan yüz hatları alt taraftan salınarakkırışıklık yapacak. Bu bazıları için yaşlanma belirtisi olarak gözükmektedir. Fakat bu son zamanlarda stresli yaşam ve yoğun yaşamdan dolayı yüz hatları çok erken bozulmaktadır.

  Erkeklerde pek sorun haline gelmese de kadınlar için bir korkulu rüyadır. Bayanlarda otuz yaşını geçtiğinde hemen kırışıklık kaygısı almaktadır. Daha başlamadan düşündükleri için stresten bu süreci daha fazla hızlandırmaktadır. Bunun için ünlü bilim adamımız ve doktorumuz İbrahim Saraçoğlu’nun diğer hastalıkları ya da sorunlara bulduğu çözüm gibi bu soruna da çözüm buldu. Biliyorum bayanlar korkulu rüyanız İbrahim Saraçoğlu kırışıklık kürü sayesinde ortadan kalkacaktır. Fakat kürü vermeden önce siz kırışıklık sorunu yaşayanlara birkaç tavsiyem olacaktır. İlk başta uyku düzenizi düzene sokacaksınız. Sonra yaşamınızdaki yoğunluğu azaltmanız gerekmektedir. Azaltamıyorsanız kesinlikle stresten uzak durunuz. Stresten uzak durmadığınız sürece kürlerin kesinlikle bir faydası olmayacaktır. Bunu belirttikten sonra kürlere geçelim

  İlk olarak 2 fincan suda haşlamanız gereken keten tohumlarınızı edininiz. Sonra tohumlar iki fincan suda kaynatınız. Tohumlar yumuşadıktan sonra süzün. Sonra onları püre haline getiririniz. Eğer yüzünüzde belirli olarak kılcal damalardan yoksa dayanacak sıcaklıkta olacak derece keten tohumu püremizi yüzünüze maska olarak uygulayınız. Daha sonra yüzünüzde kırmızılık veya belirgin damalar varsa lütfen soğuk olarak sürünüz. 20 dakika dürün ve etki etmesini bekleyiniz. Gerildiğini anladığınızda yüzünüzden siliniz. Daha sonra ılık su ile yıkayınız ve kaliteli bir nemlendirici ile suratınıza destek yapınız.

  Yumurta Beyazı Ve Bal Maskemiz: 1 adet yumurta akını 2 yemek kaşığı süzme bal ile iyice karıştırınız. Yüzünüze sürünüz ve 20 dakika sonra etkisini göreceksiniz bir süre sonra ılık su ile yüzünüze suyu çarpmadan lokal olarak yıkayınız. Fakat bu kürü uygularken kesinlikle yüzünüzde kıllı bölgelere sürmeyiniz yoksa ağda etkisi bırakır.

  Kaymak ve elma maskesi: Bu maskeyi hazırlamak son derece basittir. 1 adet soyulmuş yeşil elma ve üç kaşık kaymağı robot yardımıyla birkaç dakika çırpınız. Karışımı kırışık bölgeye sürünüz ve temiz bir bez yardımıyla kapatınız.20 dakika sonra sıcak bir suyla yıkayınız. 

  Devamı.. »
 • Bahar Alerjisine Ne İyi Gelir?

  Baharın gelmesine bağlı olarak sık yaşanan sağlık sorunlarından birisi de bahar alerjisidir. Alerjen maddeye karşı vücudun tepki olarak verdiği antikorların neden olduğu rahatsızlıklar olan kronik inflamatuar ve iltihap olarak tanımlayabileceğimiz bahar alerjisi hastalığı, bahar ayları boyunca insanların hayatını zorlaştırabiliyor. (Bu arada dipnot olarak bahar alerjisinin genetik olarak yatkınlığı bulunan kişilerde görüldüğünün de altını çizmekte fayda var.)

  Bahar alerjisinden kaynaklanan rahatsızlıkları ise genel olarak burun kaşıntısı ve akıntısı, gözlerin kaşınması ve sulanması, damak kaşınması, boğaz yanması ve gıcıklanması ile öksürüğün yanı sıra hapşırma olarak özetleyebiliriz. Bununla birlikte, bahar alerjisinin tek nedeni baharın gelişinden dolayı ortalıkta bol miktarda dolaşan polenler de değil. Evcil hayvanlar, evdeki tozlar ya da küf mantarları başta olmak üzere, kimyasal maddeler, kozmetik ürünler, bazı gıdalar, alınan ilaçlar, stres ve sıkıntı da bahar alerjisi rahatsızlığına neden olabilmektedir.

  Bahar alerjisi rahatsızlığına karşı alınabilecek en iyi önlem, alerjiye sebep olan etmenden uzak durmak olsa da, maalesef polen veya tozlardan uzak durmak bahar mevsiminde pek de kolay değil. Ancak polenlerin en yoğun olduğu sabah saatlerinde dışarıya çıkmaktan kaçınarak ya da bir maske kullanarak rahatsızlığın daha az seviyeye indirilmesi mümkün. Bununla birlikte, bahar alerjisi olan kişiler ek önlemler olarak kullanılan arabaya polen filtresi taktırabilir, arabanın camlarını kapalı tutabilir ya da şapka ve gözlük kullanabilirler. Ayrıca bahar alerjisi olanların dışarı çıktıktan sonra tekrar eve geldiklerinde mutlaka duş almaları ve kıyafetlerini de günlük olarak değiştirmeleri tavsiye edilmektedir.

  Bahar alerjisine karşı evde alınabilecek önlemleri ise, yün veya pamuklu yastıkların yerine elyaf yastık ve yorganlar kullanmakla birlikte toz barındırabilecek halılar, süs eşyaları ve perdelerin yatak odalarından çıkarılması olarak sıralamak mümkün. Ayrıca evin tüm bölümlerinde kuru temizleme işleminden ziyade nemli ve ıslak bezlerle temizlik yapmanın tozlarla savaşırken çok daha iyi bir yöntem olacağını da hatırlatmakta fayda var. Bununla beraber, bahar alerjisine neden olan etmenlerden biri olduğundan dolayı evcil hayvanları evden uzaklaştırmak ve evde genel olarak halı kullanmamaya dikkat etmek de bahar alerjisine karşı alınabilecek etkili çözümler arasındadır.

  Devamı.. »
 • Varisi Engellemek, Varis Tedavi Yöntemleri

  Varis, daha çok kadınlarda görülen bir sağlık sorunudur. Estetik olarak hoş olmayan görüntülere sebep olduğu için, çoğu kadının öz güven sorunu yaşamasına neden olur. Sürekli ayakta duran ya da masa başı görev yapan bayanlarda görülen varis, bacakların alt kısımlarında, toplardamarlarda kirli kanın birikmesiyle oluşmaktadır.. Varise sahip olan kişilerde ayak yaraları, şiddetli ağrılar ve hareket kısıtlığı görülmektedir.

  Varise neden olan birçok faktör mevcut. Genetik faktörler, bağ dokusunda ilerleyen zayıflama, şişmanlık ya da gebelik varis problemine neden olmaktadır. Eğer varis problemine yakalanmak istemiyorsanız, fazla kilolarınızdan kurtulmalısınız. Bunun yanında ayakta sürekli durmamalı ve bacaklarınıza günde bir kaç kez egzersiz yaptırmalısınız. Ancak toplardamarlardaki tansiyonu düşürmenin en kolay yolu hareket etmek, bisiklete binmek ya da düzenli yürüyüş yapmaktan geçiyor.

  Varisi engellemek için beslenme düzeni ve alışkanlıklar da önemli. Varise ne iyi gelir? Günlük hayatta bol lif içeren besinler yenilmelidir. Ayrıca son yıllardaki araştırmalar, üzümün içerisinde bulunan proantosiyanidin maddesinin devarislere iyi geldiğini ortaya koymuştur. Bunlarla birlikte giyim tarzında, bacakları çok sıkan dar giysiler tercih edilmemeli, aşırı sıcaktan kaçınılmalıdır. Kaplıca ya da sauna gibi alanlardan kesinlikle uzak durmalı, duş alırken de çok sıcak su yerine, soğuk su ile kullanmalısınız.

  Varise sahipseniz, gelişmiş varis tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz. Son zamanlarda uygulanan lazer yöntemi ile varislerden hızlı şekilde kurtulabilirsiniz. Lazer ile tedavi esnasında çevre dokular zarar görmez ve yüz, diz arkası gibi hassas yerlere de uygulanabilmektedir. Lazer ile tedavi, varisli damar sayısına ve varisin bulunduğu yere bağlıdır. Varisi tedavi eden diğer bir yöntem varis çorabı kullanımıdır. Sabah uyandığınızda ayaklarınızı yukarı kaldırarak çorapları giymeli, yatmadan önce de çıkarmalısınız.

  Son olarak varis ciddi bir hastalıktır ve mümkün olan en kısa sürede tedavisi yapılmalıdır. Kan dolaşımı olumsuz etkilendiğinden, ciltte ödemlere neden olabilir. Bu nedenle hastalık ilerlemeden, erken dönemlerinde tedavi olunması tavsiye olunur.  

  Devamı.. »
 • Hafızayı Güçlendiren Besinler Gıdalar ve Meyveler

  Günlük hayatta eşyalarımızı koyduğumuz yerler gibi basit olan şeyleri dahi hatırlamakta güçlük çekiyor ya da herhangi bir sınava hazırlanıyorsak; hafızamızı güçlendirmek için yapacağımız bazı zihin egzersizlerinin yanı sıra,hafıza güçlendirici belli gıdaları da tüketmemiz oldukça önemlidir.

  Hafızayı güçlendiren besinlerin en önemlilerinin başında pek çoğumuzun da bildiği gibi balık geliyor. Beyin için enerji kaynağı olan Omega-3 yağ asitlerini bol miktarda içeren balık yağında ayrıca gözler, sinir sistemi, cilt ve kemik gelişimi açısından da oldukça önemli olan A, B, D, C ve K vitaminleri de bol miktarda bulunmaktadır. Hafızayı güçlendirici etkisi bulunan en yararlı balıklar ise Somon ve Ton balığıdır. Bunun yanı sıra kalsiyum, magnezyum, fosfor, selenyum ve demir mineralleri açısından da oldukça zengin olan balığı, Alzheimer hastalığına yakalanma riski bulunanlar da düzenli olarak tüketmeye özen göstermelidir.

  Hafızayı güçlendiren gıdaların 2. sırasında ise kepekli tahıllar bulunuyor. Kepekli tahıllar kötü kolesterolü engelliyor ve böylece kan akışını engelleyen damar tıkanıklığına iyi geliyor. Dolayısıyla da kepekli tahılları tüketen kişilerde beyne düzenli kan gidiyor ve beynin daha iyi algılaması sağlanıyor. Bundan dolayı sağlıklı bir hafızaya sahip olabilmek için yulaf ezmesi, kahverengi pirinç ve tahıllı ekmekler tüketmek gerekiyor.

  Beyine ve hafızaya iyi gelen önemli gıdalardan bir diğeri de cevizdir. Görüntüsü dahi beyine benzeyen ceviz ile adeta Yaradan bizlere ipucu veriyor. 

  Hangi Meyveler Hafızayı Güçlendirir?

  Hafızayı güçlendiren bir diğer önemli besin grubu da meyvelerdir. Çünkü meyvelerde hafıza güçlendirici maddelerden biri olan Antosiyanin maddesi bulunuyor. Birçok meyve türünün içerisinden üzüm, kivi, portakal, çilek, muz, elma, yaban mersini meyvelerinin ise ayrı bir yeri var. Bu meyveler hafızaya iyi gelmekle beraber, hücre yaşlanmasını önleyen antioksidan maddeler açısından da oldukça zengin.

  Hafızayı güçlendiren besinler arasında tüketmeyi en çok seveceğimiz besin ise elbette ki çikolata. Çikolatanın hafızaya olumlu etkisinin yanı sıra, yenildiğinde mutluluk hormonları salgılattığını da hatırlatmakta fayda var. Ayrıca çikolatanın salgılattığı mutluluk hormonlarından biri olan endorfin hormonu, beyin fonksiyonlarını da etkinleştiriyor.

  Ancak hafızaya iyi geldiğinden dolayı çikolata tüketmeye özen gösterenlerin dikkat etmesi gereken çok önemli bir nokta var. Bu nokta da, çikolatanın içerisindeki kakao miktarının en az %70 olması. Bununla birlikte her ne kadar hafızayı güçlendirici etkileri bulunsa da, buraya kadar saydığımız besinleri aşırı tüketmekten de kaçınmak gerekiyor. Çünkü bildiğimiz gibi her şeyin aşırısı olduğu gibi besinlerin de aşırısı zarardır.

  Devamı.. »
 • Gözaltı Morluğu Neden Oluşur?

  En zayıf deriye sahip olan gözaltı bölgesi inceldikçe  gözaltında yer alan kılcal damarlar daha çok görülmeye başlar. Alerjik durumlarda gözaltı morluğunun oluşmaya başladığını görürsünüz. Mesela toza, polene, herhangi bir hayvana karşı oluşan alerji, gözlerde sulanmaya ve ağrılara neden olur. Durum böyle olunca gözü ovuşturmak kaçınılmazdır. İşte bu esnada ovuşturulmuş göz ile göz altında bulunan deride morarma ve kararma görülür. 

  Göz altı morluğu daha çok açık tenli insanlarda görülür, koyu tonda tenli olan insanlar bu konuda şanslı sayılırlar. Çünkü gözaltı morluğu pek fazla görülmez. Aşırı nemli hava da gözaltı morluğunun oluşmasında tetikleyici etkiye sahiptir. Özellikle açık tenliler aşırı nem ve sıcaktan korunmalı. Tuzlu yiyeceklerin aşırı derecede tüketilmesi gözaltı morluğu ve gözaltı şişliğine neden olduğunu biliyor muydunuz? Evet tuz aşırı kullanıldığı zaman gözde morluğa neden oluyor. Bazen de tuz gözde körlüğe neden olmaktadır. 

  Hormon değişikliğinin yaşanması da bünyeyi etkiler ve bu etki istenmeyen görüntüyle göz morluğunu oluşturur. Uyku düzensizliği ve sırt üstü uyuma gözaltı  torbalarının oluşmasında tetikleyici etkiye sahip. Gözaltı morluğunun oluşmasını da sağlayan bu durum sağlınız için de iyi değildir. 
   

  Ağır hastalıklar, ağrının sancının fazla olduğu hastalıklar da gözaltı morluğunun oluşmasına neden olur.  Karaciğer-böbrek hastalıkları, demir eksikliği, kansızlık, uykusuzluk gibi durumlar da gözaltı morluğu olarak karşımıza çıkar. Sigara, alkol, uyuşturucu gibi bir çok zararlı madde de gözaltı morluğunun oluşma nedenleri arasındadır. 

  Gözaltı Morluğu Nasıl Geçer?

  *Gözaltında morluğun oluşmasını istemiyorsanız bol bol su tüketmelisiniz.
  *Güneşten ve aşırı sıcaktan korunmalıyız. 
  *Uyku düzeninin bozulmaması gerekir ve uyurken sırt üstü uyunmamalı. 
  *Aşırı tuzlu yiyeceklerden uzak durulmalı. Bu hem göz sağlı için hem de gözaltında oluşan morlukların oluşmaması için oldukça önemlidir.
  *C vitamini içeren meyve-sebzelerin bol bol tüketilmesi şart. 
  *Gözaltı morluğunu gidermek için diğer bir tavsiye soğumuş çayı pamuk yardımıyla gözaltı ve göz çevrenize sürmenizdir. Pamukla yapamam diyorsanız çayı buzlukta kalıplarda dondurarak gözaltı ve göz çevrenize sürebilirsiniz. 
  *K ve C vitamini içeren kremler de gözaltı morluğu ve şişkinliğine iyi gelecektir.. 

  Devamı.. »
RSS