Sağlık Tube
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Gebelikte 10. Hafta

Hafta hafta gebelikte 10. hafta

Bebeğinizin 10. haftasında en önemli gelişmesi artık embriyo döneminden çıkıp fetus dönemine girmesidir.Bu aynı zamanda hamileliğin en tehlikeli döneminin atlatıldığını da söyleyebiliriz.Bebeğiniz bu haftada artık insan görünümünü almıştır.Gebelikte 10.haftadan itibaren fetal dönem olarak adlandırılmaktadır.Bebeğinizin gelişimi ise bu haftada artık çok önemli bir yerdedir.

Bebeğiniz 10.haftada kilo ve boyu Bebeğiniz içinizde hızla büyümeye devam ediyor.Bu büyümeyi artık yavaş yavaş hissetmeye başlayacaksınız.10 haftalık gebelikte bebeğin baş ile kalça arası yaklaşık 3.1 ile 4.2 cm, kilosu ise 5 gr kadardır.

10 haftalık gebelik
10 haftalık gebelik
Bebeğinizin şimdiye kadar belirgin bir şekilde oluşmayan el ve paröakları artık kesinlikle netleşmiştir.Anne henüz hareketleri hissedemeyebilir fakat ultrasyonda minik bebeğin hareketleri net görülür.Artık kuyruk sokumu kendi şeklini almıştır.En belirgin özelliği bu olsa gerek.Bebek nefes alıp verme hareketleri yapmaya başlar fakat bunu amniyon suyu yutarak gösterir.İlk defa idrar yapmaya başlar.Böbrekleri ve midesi hızla harekete geçiyor.Sindirilebilen sıvılar ve ürine üretmeye başlarve eğer erkekse testisleri testosteron yapmaya başlıyor.

Bu haftada annedeki değişimler 10.Haftada karnınız artık şekil almaya başlamıştır.Karın, bel bölgelerinde kalınlaşma, bununla birlikte şişkinlik sorunuyla ilgili rahatsızlık duyma hislerive bunu lastikli ve bol giysileri tercih ederek kendinizi rahatlatabilirsiniz.Bu haftanın anne açısından güzel haberi ise artık minik bebeğinizin kalp atışlarınızı duyabileceksiniz.

Bunun yanı sıra diğer haftalardaki şikayetleriniz devam eder.Fakat bulantılar hafifleyebilir ama rahatlatacak kadar olmayabilir.Mide bulantıları hafiflesede öbür yandan yanma hissi olabilir.Buda anneliğin zor yanlarından biri olsa gerek.Gebelik döneminde sıklıkla karşılaşılabilecek şikayetler;kabızlık,göğüslerde hassasiyet,yorgunluk,sinir,bulantılar,mide yanması veya ekşimesidir.Gebelik döneminde kan basıncı % 50 artacağı için göğüslerde, bacaklarda, ayaklarınızda veya vücudunuzun farklı bölgelerinde atardamarlarınız belirginleşebilir.

Sonuç itibariyle bebeğiniz 2.5 aya tekabül eder.6.5 aylık bir süreniz kaldı.Bebeğinizin organ gelişimi nerdeyse tamamlanmış durumda.Bunların anlamı ise hem bebeğiniz hemde siz artık dahada genişlemeye başlayacaksınız.

Özel Video
Gebelikte 10. Hafta

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Admin - Kategori: Gebelik Hamilelik
415 İzlenme

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS