Sağlık Tube
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Gebelikte 18.Hafta

Hafta hafta gebelikte 18.hafta

Bebeğinizin gelişimi hızla devam etmekktedir. 18.haftada ise bebeğinizin baş ile popo mesafesi (CRL) 140 mm’ye , ağırlığı ise 200  gr olmuştur.Yumuşak olan kemikleri sertleşmeye başlamıştır.Erkek bebeklerde prostat gelişimi neredeyse tamamlanmış sayılır.Kız bebeklerde ise yumurtalıklarda ilk yumurta hücresi oluşmaya başlamış ve uterus (rahim) normal şeklini almıştır.Bebeğin cildi verniks caseosa adı verilen kremsi bir tabakayla kaplanmıştır.Bunun görevi ise bebeğin cildinin sürekli maruz kaldığı sudan korumaktır.

Bebeğin kalbinde dört odacık görünümü oluşmuş ancak kalbin gelişimi tam olarak tamamlanmış sayılmaz.Bebeğin kalp atış hızı normal bir bireyin iki katı fazlasıdır(120-140).kendi vucuduna ise günde yaklaşık olarak 25 litre kan pompalanmaktadır.

Anne adayındaki değişimler

Bu haftalarda daha önce doğum yapmış anne adayı için bebeğinizin hareketlerinin fark edildiği haftadır.Bu haftada bebeğiniz bir kelebek kıpırtısı gibi hissedebilirsiniz.Eğer ilk hamileliğiniz ise bu hareketi hissetmeniz 1-2 haftayı bulabilir.

  • 18.hafta gebelik

18.hafta gebelik

Bu haftlarda düşük tansiyon seyredebilir.Anne adayının kan hacmi artmış, bunun yanında  damar duvarlarındaki kasları dahil düz kaslarında gevşeme olur.Bu nedenle özellikle ikinci trimester döneminde(13. – 27. haftalar arası) anne adayının tansiyonlarında normalin altında değerler görülebilir.Ani tansiyon düşmelerinde baş dönmesi ve baygınlık yaşayabilirsiniz.Buna ortostatik hipotansiyon denir.Bu gibi durumlarda uzanıp ayaklarınızı yerden yukarı bir pozisyonda istirahat etmek sizi rahatlatacaktır.

Bu dönemlerde sırt ağrılarından sıkça söz

18.hafta sırt ağrısı

edebilirsiniz.Bunun nedeni ise yaklaşık bir kaşık kavun kadar olan rahminiz, bedeninizin ağırlık merkezini kaydırmakta, alt sırtı ileriye doğru itmekte ve batınızı ileri doğru itmektedir.Her şeyden önce, eklem gevşeten kaslarınızda ve ligamentlerinizi alt üst etmekte ve bir büyük ay ! daha eklemektedir.Resimde görüldüğü gibi.

Bu haftalarda anne adaında görülen sendromlar ise;Kaynayan diş etleri,bacak krampları,mide gazı,kanayan diş etleri, cilt ve saç değişimleri,ayak bilekleri ve  ayakların hafif şişmesi son olarakta cin hareketidir.

Özel Video

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Admin - Kategori: Gebelik Hamilelik
383 İzlenme

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS