Sağlık Tube
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Ahmet Maranki El Egzama Tedavisi İlaçları İbrahim Saraçoğlu | Atopik Egzama Bitkisel Tedavisi

egzama tedavisi,
egzama tedavisi ibrahim saraçoğlu,
egzama tedavisi ilaçları,
ahmet maranki egzama tedavisi,
el egzama tedavisi,
egzama tedavisi varmı,
egzama belirtileri,
atopik egzama tedavisi,

Egzamayı tanımak egzama tedavisi hakkında size ip uçları verecektir. Sizin veya yakınlarınızın egzama tedavisi hakkında bilgiler elde edeceksiniz. Türkiye’de 3 milyondan fazla egzama hastası bulunmaktadır. Yani bu konuda yalnız değilsiniz.

Özellikle kaşıntıyı azaltmak için egzama hastaları bir çok tedavi yöntemi denemiştir. Genel olarak doktorların verdiği reçeteli ve reçetesiz ilaçları kullanabilirsiniz. Ya da çeşitli otların içerdiği alternatif tedavileri de deneyebilirsiniz. Hatta bu çeşit alternatif otlar bazen reçeteli ilaçlardan da iyi gelmektedir. Çünkü bazı araştırmalar göstermiştir ki çoğu egzama hastası reçeteli ilaçlardan memnun değildir.
Memnun olmama nedenleri genel olarak şöyle gösterilir:

İlaçların işe gelmemesi
Kullanmanın gereksiz olarak görülmesi
İlaçların pahalı olması
Yan etkilerin fazlalığı

Egzama tedavisi için ilk adımları makalemizi okuyarak öğrenebilirsiniz. Eğer egzama hastası iseniz cildinize iyi bakmak önemlidir. Ilık banyo yapmak her zaman sizin için iyidir. Nemlendiri ile cildi nemlendirmek iyi bir fikir sayılır.

Egzamayı önlemede şu kontrol noktalarını kullanabilirsiniz:

Cildinizi her gün nemlendirmelisiniz.
Pamuklu ve yumuşak giysiler giymek çok önemlidir.
Kimyasal içeren şampuan ve kremler kullanmayın
Cildinizi yumuşak bir havlu ile kurutun.
Mümkün olduğunca hareket gerektiren ve terleten aktivitelerden uzak durun.
Egzamanızı tetikleyen etkenleri tespit edin ve uzak durun.
Kuru ve soğuk havalarda nemlendirici kullanmayı ihmal etmeyin.

Egzama nedir, nasıl tedavi edilir?

Egzama nedir, nasıl tedavi edilirEgzama; çeşitli iç ve dış faktörlerin sonucunda, derinin iltihabi cevabı olarak ortaya çıkan klinik tabloların genel ismidir. Hastaların çoğunda ortak klinik özellikler gösterirler.

Egzama (dermatit) en yaygın cilt hastalıklarından biridir fakat aynı zamanda, sebepleri ve kesin tedavisi ile ilgili de tıp dünyasının net konuşamadığı bir rahatsızlıktır. Egzamada cilt, vücut kaynaklı veya çevresel faktörler nedeniyle savunmaya geçerek iltihap yoluyla tepki verir.

Ciltte kaşıntıya, döküntüye, kızarıklığa, kuruluğa ve çatlamaya yol açan bir durumdur. Sinirsel, alerjik, yağlı deri, temas egzaması gibi farklı egzama türleri vardır. En yaygın türü, ‘atopik dermatit’ olarak da bilinen, alerjik egzamadır ve daha çok kalıtsal olduğu düşünülür. Hastalarda genellikle benzer belirtiler görülür. Ciltte kabarma, tahriş ve kaşıntı en çok görülen şikayetlerdir.
Stres egzaması nedir?

Deri; kişinin iç ve dış ortamları arasında bir sınır oluşturan, duygularımızın ve reaksiyonlarımızın yansımasında önemli rolü olan bir organdır. Yapılan araştırmalarda; dermatolojik hastalıkların yaklaşık yüzde 40'ında, eşlik eden bir psikolojik bozukluk olduğu görülmektedir. Strese bağlı olarak ortaya çıkan deri hastalıkları arasında en sık görüleni ise "stres egzaması" olarak da bilinen "liken simpleks kronikus"tur.
Egzama kimlerde görülür?

Egzaman son derece yaygın bir hastalıktır. En sık görüldüğü yaş grubu 30-50 yaş aralığıdır. Kadınlarda, erkeklerden daha sık görülür. Hastalık, obsesif kişilik yapısına sahip kişilerde ve alerjiye yatkınlığı olan bireylerde daha sık görülür.
Egzamanın belirtileri nelerdir?

Bu hastalık; başlangıçta görünür herhangi bir bulgu olmaksızın, kişinin kaşıntı duyması ve sürekli kaşıntı ve sürtünme sonucu ortaya çıkan belirtilerle karakterizedir. Kaşınan bölgelerde zamanla kızarıklık, kepeklenme ve deride kösele benzeri kalınlaşma ile birlikte pul pul deri dökülmeleri ve kabuklu yaralar ortaya çıkar. Egzama ilerlerse, bu bölgelerde zamanla sulantı, ağrı ve açık yaralar ortaya çıkabilir. Daha da ilerlerse bu yaralardan deriye giren bakteriler enfeksiyona yol açabilir. Tedavi edilmezse kaşıntı sürekli bir hal alır ve giderek vücudun değişik yerlerine yayılır.
Egzama, vücutta nerelerde oluşur?

Vücudun herhangi bir yerinde görülebilmekle birlikte; en sık saçlı deri ense sınırında, sırtta kürek kemiklerinin üzerindeki deride ve bacaklarda ortaya çıkar. Özellikle kullanılan elin ulaşabildiği deri alanlarında, akşamları artan kaşıntı ile kendini gösterir. Hastalık bazen makat bölgesini de tutabilir ve şiddetli dayanılmaz kaşıntıya yol açabilir.

Özel Video

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Admin - Kategori: İbrahim Saraçoğlu
533 İzlenme

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS