Sagliktube.Com
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Anne Adaylarında Ağız ve Diş Sağlığı

ANNE ADAYLARI İÇİN HAMİLELİK DÖNEMİ ÖNCESİ, AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI NEDEN ÖNEMLİDİR?

Hamilelik döneminde hormonal dengenin değişmesiyle(östrojen –progestron), anne adayları diş ve diş eti problemleri yaşamaktadır. Bu durum anne sağlığını bozduğu gibi, düşük ağırlıklı bebek doğum ihtimalini 7 kat arttırır. Bu problemleri yaşamamak veya en aza indirmek için anne adayları ağız bakımlarına ve beslenmelerine daha fazla özen göstermeli, hamilelik dönemi  öncesinde muayene olup gerekli röntgenleri çektirip, diş tedavileri yaptırmalıdır.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE NEDEN DİŞ ÇÜRÜĞÜ SAYISI ARTAR?

Hamilelikte tükürükteki asit  miktarının artması, ilk aylarda görülebilen kusma sonrasında annenin ağız hijyenine dikkat etmemesi, yine annenin  diş eti prolemleri nedeniyle fırçalamada yetersiz olması ve plak miktarının artmasıyla ağızdaki çürük miktarı artmaktadır.

HAMİLELİK GİNGİVİTİSİ NEDİR?

Hamilelikte değişen hormonal yapı, diş etlerini etkiler ve enfeksiyona yatkın olmasına sebep olur. Anne adaylarında eğer mevcut bir diş eti problemi varsa bu durumun şiddeti daha da artar. Diş etleri kanayan anne adayları dişlerini fırçalamaktan kaçınabilir. Bu da dişler üzerinde daha fazla plak birikmesine ve diş etlerinde şişliğe, kızarıklığa ve daha çok kanamaya neden olur. Bu duruma hamilelikte görülen gingivitis ( diş eti iltihabı ) denilir.

HAMİLELİKTE DİŞ ETİ TÜMÖRÜ NEDİR?

Hamilelikte görülen diş eti iltihaplarından gelişen diş eti büyümesidir. Doğum sonrasında genellikle kendiliğinden geçmektedir. Eğer herhangi bir küçülme olmayıp, çiğneme, fırçalama güçlüğü ve aşırı ağrı gibi sorunlara neden oluyorsa  anne adayları hemen diş hekimlerine başvurmalıdır.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE BESLENME NEDEN ÖNEMLİDİR?

İyi bir beslenmenin olmaması anne adayının sağlığını bozduğu gibi bebeklerin sağlığını da etkilemektedir. Hamileliğinde 5.-6.  haftalarında  bebeğin  diş gelişimi başlamaktadır. Sağlıklı diş gelişimi için anne adayları  fosfor, kalsiyum  ve vitaminlerce zengin beslenmelidir. Ayrıca  anne adayları diş çürüğü  oluşumunu hızlandıran abur cubur gıdalardan uzak durmalıdırlar.

'HAMİLELİK DÖNEMİNDE DİŞ KAYBEDİLİR, BEBEK KALSİYUMU DİŞLERDEN ALIR' DÜŞÜNCELERİ DOĞRU MUDUR?

Hayır yanlıştır. Anne adaylarında  ideal diş bakımı kontrolleri yapıldığında ve  beslenme düzenine dikkat edildiğinde herhangi bir diş kaybı gözlenmez. Beslenmenin yeterli olmadığı anne  adayları  kalsiyum, demir, B12  ve  C vitaminini yeteri kadar alamaz. Gıdalarla yeterli miktarda kalsiyum alamayan annelerde  bebek kalsiyum ihtiyacını annenin kemiklerinden sağlamaktadır. Dişlerden herhangi bir kalsiyum alınması söz  konusu değildir.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI BAKIMI NASIL OLMALIDIR?

Hamileliğin ilk aylarında görülen kusma, ağızdaki ph değerini düşürerek çürük oluşumu için uygun bir ortam oluşturmaktadır. Asit karşısında dişler hemen fırçalanırsa dişlerde aşınmalar olabilir. Kusma sonrası ağız  bol suyla gargara veya  ılık tuzlu su ile gargara  yapılıp, ortalama 20 dakika sonrası fırçalama yapılmalıdır. Hormonel değişimle aktive  olan diş eti problemlerine karşı anne  adayları  fırçalamayı  kesinlikle bırakmamalıdırlar. Anne adayları yumuşak   ve iyi kalitede kıllara sahip olan diş fırçalarını kullanabilirler. Mide bulantısı için küçük başlıklı  fırçaları tercih edebilirler. Diş ipi, ara yüz fırçalaması yapabilirler. Piyasadaki gargaraların kullanımı için diş hekimlerine başvurmaları gerekmektedir.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE DİŞ ETİ TEDAVİLERİ YAPILABİLİR Mİ?

Hamilelik dönemi 3 bölüme ayrılmaktadır. lk üç aydan oluşan 1. Trimester çok hassas bir dönemdir.Bebeğin doku – organ oluşumları bu dönemde oluşmaktadır. Bu safhada neden olunan bir bakteriyemi  bebeğin  organ gelişimin olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu dönemde, müdahale edilemediğinde anne ve bebek  hayatını etkileyecek   bir  neden olmadıkça  tedavi  yapılmaz. İkinci 3 aydan oluşan 2. Trimester dönemi en güvenli  dönemdir. Hamilelik  sonunda kadar beklenemeyecek durumda olan dolgular, çekimler bu dönemde yapılabilir. İşlemler kısa sürmeli anne adayı fazla yorulmamalıdır. Üçüncü 3 ay olan 3. Trimester döneminde bebek anne karnında oldukça büyümüştür, yapılabilecek tedavilerde annenin  düşük yapma riski vardır. Çok acil durumlar haricinde tedavi yapılmamaktadır.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE DİŞ KONTROLÜNE GİTMELİ MİYİM?

Düzenli olarak her 3 ayda 1 diş hekiminize kontrollere gitmeniz gerekir.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE ANNEYE ANESTEZİ YAPILIR MI?

Herhangi bir alerjik durumu söz konusu değilse ve anne adayının doktoru bilgisinde anestezi yapılabilir.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE ANNE EKSTRADAN FLOR ALIMI YAPMALI MIDIR?

Anne adaylarının ekstradan flor alması gereksizdir. Çocuğun dişlerini alınan bu flor güçlendirmez.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE İLAÇ KULLANIMI NASIL OLMALIDIR?

Hamilelik döneminde parasetomol türevi hafif ağrı kesiciler, penisilin ve türevi antibiyotik kullanımına dair bir yan etki görülmemektedir. Fakat yine de anne adayının kendi doktoruna danışması gerekir. Tetrasiklin grubu antibiyotiklerin kullanımı, bebeklerde dişlerde renklenmeye neden olduğundan önerilmez.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE RÖNTGEN ÇEKİLEBİLİNİR Mİ?

Çok zorunlu hallerde kalmadıkça röntgen çekilmemelidir.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE AĞIZ KURULUĞU OLUŞUR MU? NE YAPILMALIDIR?

Hamilelikte  ağız ve dudak kuruluğu, sürekli susuzluk hissetmek gibi durumlara sık rastlanmaktadır. Bu durum, hamilelikte artan sıvı ihtiyacını karşılamak için vücudun aldığı bir önlem olabilir. Böyle durumlarda sık sık su içilmeli, aşırı  kafein tüketiminden ve şekerli  gıdalardan uzak durulmalı, alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır. Buna rağmen ağız kuruluğu  devam ediyorsa doktorunuza ulaşmanız gerekmektedir.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE DİŞ TELİ TAKILABİLİR Mİ?

Hamilelik döneminde diş teli takılması veya ortodontik tedavi yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Hamilelik döneminde görülen diş eti büyümeleri ve kusmalara bağlı çürükler ortodontik tedavi sırasında da görülebilir, ortodontik tedavi gören anne adayları ağız bakımlarına özen göstererek bu problemleri aşabilirler. Ağız bakımını yapamayan ve aşırı diş eti problemleri olan anne adaylarında ortodontik tedaviye ara vermek gerekebilir.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE 20 YAŞ DİŞİ AĞRISI OLURSA?

Hamilelik döneminde yirmi yaş dişlerinde ağrı olan hastalara müdahele sınırlı olmaktadır. İltihabik durumlarda antibiyotik kullanımı gerekebilir. Her ne kadar hamilelik döneminde kullanılan güvenli ilaçlar olduğu söylense de çocuk sağlığı için bizim tavsiyemiz hamilelik planı yapan kişilerin tam ağız bakımı yaptırıp, problem oluşturabilecek yirmi yaş dişleri var ise hamilelik döneminden önce çektirmeleri gerekir.

Anne Adaylarında Ağız ve Diş Sağlığı

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Admin - Kategori: Gebelik Hamilelik
1,712 İzlenme

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS
sahibinden satılık arsa Ankara Bilkent Şehir Hastanesi ankara şehir hastanesi randevu bursa şehir hastanesi doktorları adana şehir hastanesi randevu alma elazığ fethi sekin şehir hastanesi manisa şehir hastanesi