Sağlık Tube Sağlıklı Yaşam - Sagliktube.Com
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

El Ve Ayak Neden Üşür?

Ayaklarınız yaz kış fark etmeksizin üşüyorsa bunun bir takım değişik nedenleri olabilir. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız, bu herhangi bir hastalığın habercisi olabileceği için bir hekime muayene olmanız yararlı olacaktır. Ancak damarlarda daralma gibi durumlarda da fiziksel faktörlerin etkisiyle ayak ve ellerde üşüme görülebilmektedir. Kışın ilk üşüyen yerler el ve ayaklardır. Bunun sebebi bu bölgelerin kanın daha geç ulaştığı bölgeler olmasıdır. Hava soğuk olduğunda el ve ayak üşümesi normal sayılırken, hava sıcakken el ve ayaklar üşüyorsa bu durumun altında diğer bir hastalık yatıyor olabilir. Dolaşım problemleri, kansızlık ve hormonal rahatsızlıklar gibi birçok hastalığın belirtisi ayakların yaz kış üşümesidir.

Ayak Üşümesinin Nedenleri

Öncelikle ayak üşümesinin genel nedeni kan dolaşımı sorunluluğudur. Kan dolaşımı sorunluluğunda ayaklarınıza yeteri kadar kan gitmez ve bu da ayaklarınızın üşümesine neden olur. Masa başı ilerde çalışanlarda daha sık görülen kan dolaşımı sorunluluğu hareketsiz bir yaşam tarzının sonucudur. Gün içerisinde dinamik olarak, spor yaparak ve yürüyüş yaparak kan dolaşımını normale çevirebilirsiniz. Fakat kan dolaşımı sorunluluklarının kan pıhtılaşması ve akabinde kalp rahatsızlıklarına yol açtığını unutmayın. Bu nedenle şayet kan dolaşımınızda bir sorunla karşılaşırsanız kesinlikle bir hekime gözükmelisiniz.

Ayak Üşümesi Neden Olur?

Tiroid bezlerinin az çalışması da ayak üşümesi gibi belirtilere neden olur. Hormon üreten tiroid bezi sağlıklı bir vücut için çok önemlidir. Tiroid bezi olması gerekenden az çalıştığında yani hipotiroidi söz konusu olduğunda metabolizma yavaşlar ve halsizlik, cilt kuruluğu, halsizlik, kilo alımı gibi etkiler yaratır. Buna el ve ayaklardaki üşüme de eklenir. Hiptiroid ilaç tedavisi ile geçebilecek bir hastalıktır.

B 12 vitamini eksikliği anemisi yani kansızlık sebebiyle de ayaklarda üşüme görülebilir. B 12 vitamini eksik olduğunda vücutta yeterli sayıda kırmızı kan hücresi üretilemez ve pernisiyöz anemi denilen ve çoğu kişide görülen kansızlık ortaya çıkmaktadır. Kırmızı kan hücrelerinin olması gerekenden az sayıda üretilmesi vücut dokularındaki oksijen miktarını azaltır. Ayrıca baş dönmesi, halsizlik, mide ağrısı, nefes darlığı, baş ağrısı, el ve ayaklarda üşüme ile soluk yüz rengi gibi yan etkilere neden olur. Sinir sistemini de etkileyebilen B 12 eksikliği denge kaybına, uyuşmaya ve kaslarda güçsüzlüğe neden olur. Beslenmenize dikkat ederek, sindirim sisteminizi daha sağlıklı hale getirerek ve vitamin takviyeleri ile B 12 eksikliğini giderebilirsiniz.

Ayak üşümesi nasıl tedavi edilir

El ve ayaklar üşümeye devam ediyor ve yaptırılan bütün tahliller normal çıkıyorsa kas Romatizması gibi bir rahatsızlık da söz konusu olabilir. Kas Romatizmasının belirtileri olabildiğince net ve anlaşılırdır. El ve ayak üşümesi ile beraber vücut kaslarının bütününde ağrı, sızlama, sabah uykudan uyanıldığında tutulma, sabah yorgun uyanma, akşama doğru bu yorgunluğun geçmesi durumları yaşanıyorsa kas Romatizması denetimi için hekime başvurulmalı. Kas Romatizmasında genel şikayet her yerin ağrıdığı biçimindedir ve kadınlarda daha sık rastlanan bir sağlık problemidir. Dengeli ve doğru beslenme, derli toplu uyku ve egzersizler ile kas Romatizmasından korunulabilir. Tedavisi için ise antidepresan, kas gevşetici ilaçlar ile fizik tedavi teknikleri uygulanmaktadır.

ayak üşümesine bitkisel çözüm

Ayak üşümesi sigara, alkol ve gerilim gibi faktörler sebebi ile de olabilir. Ayrıca az su tüketimi, hormonlardaki dengesizlik de nedenler arasında bulunmaktadır. Ayak üşümesi problemi yaşayanlar ilk önce bir dahiliye uzmanına başvurmalı. Kan dolaşımı gibi bir sağlık probleminden şüphelenildiği durumlarda ise kalp ve damar cerrahisi uzmanlarına gidilerek rahatsızlığın kökeni tetkikler ile iyice anlaşılmalıdır. Bu doğru tedavi için oldukça önemlidir.

Ayak üşümesine hangi hekim bakar

ayak üşümesi hormon sorunluluğu gibi unsurlardan kaynaklanabildiği gibi dolaşım sistemi hakkında hastalıklar sebebiyle de ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda iç hastalıkları uzmanı, endokrinoloji uzmanı, kalp ve damar hastalıkları uzmanı gibi değişik alandaki hekimlerin uzmanlık birikimi ihtiyacı doğabilir. Bu bakımdan ayak üşümesine sebeb olan nedenlerin kan testi gibi test teknikleri ile belirleme edilmesi önem arz etmektedir.

Ayak üşümesine bitkisel çözüm varmı?

Ayak üşümesine karşı çorap ya da krem gibi bir takım geçici doğal çözüm tedavileri uygulansa da en etkili ve net çözüm, ayak üşümesine sebeb olan nedenleri ve hastalıkları ortadan kaldırmaktır.

Ayak üşümesine ne iyi gelir

Ayak üşümesine iyi gelen bitkiler, genellikle pekmez, (üzüm pekmezi ve keçiboynuzu pekmezleri her ikisi de) tatlı, hamur işi tatlılar gibi vücuda enerji veren yiyeceklerdir. Ayrıca sıcak su ile ayak banyosu da ayakları sıcak tutacağı için ayak üşümesine iyi gelir. Yünlü çoraplar ve ayakkabılar da ayak üşümesinin çözümü olabilir.

Ayak üşümesi mide ağrısı yaparmı?

Ayak üşümesi eğer soğuk algınlığı ve toplum arasındaki tabiriyle mideyi üşütmekten kaynaklı ise bu durumda mide ağrısına yol açabilir. Bu kişilerde soğuk terleme, ishal gibi belirtiler de görülebilir.

Özel Video
El Ve Ayak Neden Üşür?

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Admin - Kategori: İbrahim Saraçoğlu
731 İzlenme

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS
sahibinden satılık arsa Ankara Bilkent Şehir Hastanesi ankara şehir hastanesi randevu bursa şehir hastanesi doktorları adana şehir hastanesi randevu alma elazığ fethi sekin şehir hastanesi manisa şehir hastanesi