Sağlık Tube
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Gebelikte 15. Hafta

Hafta hafta gebelikte 15.hafta

Bebeğinizin baş ile popo arası mesafesi 100 mm’ye ulaşmıştır.Ağırlığı yaklaşık 45 grdır.Bebeğinizin vücudu hala çok incedir.Bu haftalarda bebeğinizin cildini lanugo denilen tüylerden kaplanmaya başlamıştır.Bu tüyler yirmili haftanın ortalarına kadar bebeğin vücudunda kalacaktır.Tüm organlarıyla birlikte ele ve ayaklarıda ultrasyonla ayırt edilebilecek durumdadır.

Bu haftadan sonra ultrasyon ölçümlerinde  baş ve popo arası mesafe ölçümleri yapılmaz.Bunun yerine baş çevresi(BPD),karın çevresi (AC), uyluk kemiği uzunluğu (FL) ölçümleri ile gelişim değerlendirilir.Bbebeğinizin sinir sistemi ve eklem gelişimleri iyice tamamlandığından ultrasyon muayenesi sırasında bebeğin başını kaldırdığını ve hareket ettiğini rahatlıkla görebilirsiniz.Ancak bu hareket henüz anne tarafından hissedilmesi mümkün değildir.Bazı anne adayları özellikle ilk gebelikte bazı bağırsak sorunlarını bebeğin hareketi olarak hisseder.Fakat bunu hissetmemiz için daha çok erken.

Anne adayındaki değişimler                                                                                                                       Rahim pelvis kemiğinin (leğen kemiği) üzerine çıkması ile karın iyice belirginleşmiştir.Anne adayı elini karnına götürdüğünde yuvarlak bir top şeklinde rahmini hissedebilir.Farklı hamileliklerde farklı karın boyutları oluştuğunu unutmamak gerekir.Önemli olan karnın büyüklüğü değil rahimdeki bebeğin boyutudur.Özellikle daha önce doğum yapmış anne adayının karın kasları daha gevşek olduğundan karın boyutu daha büyüktür.

Gebelikte çatlaklar                                                                                                                                        Hamilelik çatlakları (stria gravidarum) oluşumundaki en büyük neden rahim yüzünden  karın cildinin gerilmesi ve anne adayının değişen hormonal durumlarıdır.Bu iki faktörün birleşmesiyle cilde esnekliğini veren kollajen liflerde ayrışmalar ve dolayısıyla çatlaklar belirir.En sık karın bölgesinde oluşur.Fakat kalçalarda ve uyluk bölgesindede oluşabilir.Sıklıkla uzunlamasına ve deride hafif çöküntü şeklinde görülür.Ağrıya neden olmaz.

Çatlakların oluşumunda en öenmli faktör ailesel özelliklerdir(genetik).Yani anne adayının 1. derece yakınlarında (anne , kız kardeşler) hamileleik çatlağı bulunuyorsa muhtemelen sizdede oluşur.

Çatlaklara bu zamana kadar %100 bir çözüm bulunmamaktadır.Fakat hamileliğin oluşumunda alınacak önlemler çatlakların oluşumunu azaltacaktır.Bu önlemlerin başında ikinci trimester(14. gebelik haftasından itibaren) başından başlamak koşuluyla düzenli olarak hergün nemlendirmek gerekir.

Özel Video
Gebelikte 15. Hafta

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Admin - Kategori: Gebelik Hamilelik
580 İzlenme

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS