Sağlık Tube
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Gebelikte 16. Hafta

Hafta hafta gebelikte 16. hafta

16.Haftada bebeğinizin başından poposuna kadar mesafesi 110 mm ulaşmıştır.Ağırlığı ise 100gr dır.Bu haftaya kadar bebeğinizin ince olan cildinin altında yağ depolanmaya başlar.Sİnir sistemi gelişmekte olan bebeğiniz refleksleri gelişmektedir.Bu haftada ise emme refleksi kazanmıştır.Bu emmesini ultrasyonda görebilirsiniz.

 

Anne ve baba adaylarının bebeklerinin sağlık durumundan sonra en çok merak ettikleri konulardan biride cinsiyetidir.İyi bir ultrasyon ve deneyimli bir göz bu haftada cinsiyeti büyük doğruluk oranı ile saptanır.Çünkü daha önce erkek bebeklerin karınları içinde bulunan yumurtaları (testisleri) normalde olmaları gereken testis torbalarına (skrotum) inmeye başlarlar.Bu süreç 30’lu haftalarda son bulacaktır.

Anne adayında görülen değişimler                    

Bu haftada yüzünüzde vücudunuzun bazı bölgelerinde güneşe maruz kalan kısımlarında lekelenmeler oluşabilir.Kanda artan östrojen hormonunun cilt rengini sağlayan pigment üretici hücreler üzerindeki etkisi nedeniyle oluşan bu lekeler genellikle kalıcı değildirler.Fakat cildin derin tabakasında oluşmuşlarsa doğum sonrası ileri teknik gerektirebilir.Güneşe çıktığında koruyuculuğu yüksek kremler sürerek bu oluşumları yüksek derecede engelleyebilirsiniz.

Damarlarınızdaki toplam kan miktarı tüm gebelik boyunca, gebelik öncesine göre %40-50 oranında artar.Bu artış gebeliğin en erken dönemlerinde  başlar ve 16. haftada hızlanır.Bu artan kan miktarı nedeniyle burun tıkanıklığı ve burun kanaması gibi belirtiler oluşur.

Bu haftalarda bacakların özellikle arka kısımlarında kılcal damarlarda bir belirginleşme hissedebilirsiniz.Bu kılcal damarlar gerekli önlemler alınmadığı takdirde varis gelişimine neden olabilir.

Özel Video

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Admin - Kategori: Gebelik Hamilelik
590 İzlenme

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS