Sağlık Tube Sağlıklı Yaşam - Sagliktube.Com
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Hayvanlara Yapılan Deneylerin Sebebi

 Hayvanlar Neden Kullanılır?

 

            Hayvanlar, parçaların toplamından çok daha karmaşık olan canlı bedene ait olanı bulmaya ihtiyaç olduğunda araştırmalarda kullanılır. Araştırmada canlı hayvanların kullanımını alternatif yöntemlerle değiştirmek zor ve çoğu durumda henüz mümkün değildir. Hayvanların araştırmada kullanılmasının dört ana nedeni vardır.

 

 Bilim Anlayışını Geliştirmek

 

            Temel biyolojik araştırmalarla bilimsel bilgiye eklenmek, canlıların nasıl çalıştığını anlamamıza yardımcı olur ve bu anlayışı hem insan hem de hayvanların yararına uygular. Hayvanların incelenmesi bu araştırma sürecinin hayati bir parçasıdır. Pek çok sebep hücre süreci, tüm hayvanlarda aynıdır ve hayvanların bedenleri, insanlar gibi, nefes alma, sindirme, hareket, görme, duyma ve üreme gibi çok önemli işlevleri yerine getirme biçimindedir. Hastalığı tedavi etmek için doktorlar ve bilim adamları, sağlıklı vücudun nasıl çalıştığını anlamalıdır. Bu da hastalığa düştüğümüzde bedenin ne olduğuna ve bu durumun nasıl düzeltileceğine dair bir anlayışa yol açar.

 

            Vücudun anatomi ve fonksiyonlarının bilgisinin büyük bir kısmı hayvan araştırmalarından elde edilen bilimsel bulgulara kadar uzanabilir. Farklı türlerin karşılaştırılması ve aralarındaki farklılıkların ve benzerliklerin incelenmesi, iç görü kazanmanın bir yoludur. Basit hayvanlar bile, tüm hayvanlarda aynı temel organizasyonu ve işlevi takip eden sinir sistemi veya bağışıklık sistemleri gibi karmaşık biyolojik sistemleri incelemek için kullanılabilir. Örneğin, dev kalamar aksonunu çalışmaktan nöronların fonksiyonu hakkında çok şey öğrenildi. Bu türden bilgiler daha sonra yüksek hayvanlara ve insanlara uygulanabilir.

 

 Potansiyel Tedavi Biçimlerini Geliştirip Test Etmek

 

            Araştırmacılar belirli bir hastalık hakkında daha fazla şey öğrendiklerinde, hayvanlar bu potansiyel tedavileri uygulamalı araştırma sürecinin bir parçası olarak geliştirmek ve deney için kullanılır. Örneğin Parkinson hastalığı için ilaçlar, Parkinson benzeri semptomlara sahip hayvan modelleri kullanılarak geliştirilmiştir. Bunlar gibi modeller, biyolojik araştırmanın gerçek tıbbi sorunlara uygulanmasının önemli bir parçasıdır ve hastalık müdahalesi için yeni hedeflerin belirlenmesini sağlar.

 

            Hayvan terapilerinden elde edilen veriler, yeni terapötik teknikler ve insanlara yönelik cerrahi prosedürler test edilmeden önce gereklidir. Tarayıcılar ve kalp pili veya yapay kalçalar gibi implantlar gibi tanı araçları, sadece hayvanlar üzerinde geliştirildikleri ve test edildikleri için güvenli ve etkilidir. Açık kalp ameliyatı ve kalp nakli gibi birçok cerrahi deney, hayvanlar kullanılarak geliştirilen yöntemlere ve ekipmana dayanır.

Özel Video
Hayvanlara Yapılan Deneylerin Sebebi

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Admin - Kategori: Genel Sağlık
814 İzlenme

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS
sahibinden satılık arsa Ankara Bilkent Şehir Hastanesi ankara şehir hastanesi randevu bursa şehir hastanesi doktorları adana şehir hastanesi randevu alma elazığ fethi sekin şehir hastanesi manisa şehir hastanesi