Sagliktube.Com
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

İbrahim Saraçoğlu - Boyun Fıtığı Için Bitki Kürü

BOYUN FITIĞI NEDİR

Boynumuz yedi adet boyun omurundan oluşmaktadır. Omurlarımızın arasında da hareket edebilmemizi sağlayan diskler bulunuyor. Disk adı verilen bu yapı içerdiği Su ve kollajen yapı sayesinde omurga üstüne binen yükü absorbe ediyor.

Aynı zamanda iki kemik dokunun birbirine temas etmesini önlüyor. Yaş ilerledikçe ya daavmalaricesinde disk dokusu suyunu kaybederek daha sert ve hareketi kısıtlı hale geliyor.

Vücudumuzun yükünü taşıyan bu disk dokusu dejenere olduğu zaman hastalık ortaya çıkıyor. Diskin dış kısmındaki daha sert olan yapıdaki küçük yırtıklardan içteki yumuşak olan kısım dışarı çıkıyor.

Bazen omur yapısı bozulduğundan omurlar üstünde küçük kemik çıkıntıları meydana geliyor. İçerdeki yumuşak yapının ya da kemiklerin çevre dokulara baskı yapması sonucunda ortaya çıkan tabloya "boyun fıtığı" adı veriliyor..

BOYUN FITIĞI BELİRTİLERİ

Boyun fıtığı, aynı bel fıtığında olduğu gibi, omurlar arasındaki disklerde bulunan jel benzeri sıvının diskin şeklini değiştirmesi ya da disk içinden dışarı çıkmasıdır. Disklerin bir bölümü ya da disk içinde bulunan sıvı omurların arasından çıktığında, çevrede bulunan kaslara ve sinirlere baskı yaparlar. Bu baskı neticesinde hafif (boyun tutulması gibi) ya da şiddetli ağrılar görülebilir. Bu tip ağrılar ve buna bağlı olarak boyun hareketlerinin kısıtlanması boyun fıtığı belirtileri arasında ilk sırada gelmektedir. İlerleyen boyun fıtığı, sinirler üzerindeki basıncı arttırdığın da, el ve kollarda uyuşma, karıncalanma ve güç kaybı görülebilir. Boyun fıtığı için, diskin ya da disklerin ne kadar yer değiştirdiğine bağlı olarak boyun egzersizlerinden ameliyata kadar farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Boyun fıtığı hiç bir belirtiye yol açmadan ilerleyebilir. Başlangıç aşamasındaki fıtık ya da fıtıklar çevredeki kas ve sinirlere baskı yapmayabilir. Ancak fıtık ilerledikçe hafif ağrılar başlar, bilgisayar başında çalışmak zorlaşabilir, alışveriş poşeti ya da herhangi bir yük taşındığında boyun bölgesi ve sırtın üst bölümünde ağrılar görülebilir. Bu aşamada önlem alınmazsa disk yuvasından iyice çıkarak sinirlere ve kaslara baskıyı arttırır. Bu durumda boyun tamamen kitlenebilir ve vücudu hareket ettirmek bile boyun bölgesinde şiddetli ağrılara neden olabilir. Boyun fıtığının yol açtığı ağrılar sadece boyunda değil, baskıya maruz kalan sinirin takip ettiği yoldaki kol, el, sırt, bel, omuz gibi bölgelerde de görülebilir. Sinir üzerindeki baskı nedeniyle ellerde, kollarda güç kaybı yaşanabilir ve uyuşma meydana gelebilir.

Başlangıç aşamasındaki boyun fıtığının genel belirtisi sık sık yaşanan “boyun tutulması”dır. Herhangi bir zorlama olmadan ya da hava koşullarına bağlayamadığınız boyun tutulmaları yaşıyorsanız bunun nedeni boyun fıtığı olabilir. Boyun fıtığının yol açtığı ağrılar başı sağa ve sola çevirmeyi, arkaya doğru yatırmayı zorlaştırır. Bu hareketleri yaparken bıçak gibi giren ağrılar hissedebilirsiniz.

BOYUN FITIĞI TEŞHİSİ

Boyun fıtığının teşhis edilebilmesi için doktorunuz fiziksel muayenenizi yaptıktan, ağrının hangi bölgelerde görüldüğünü, ellerde ve kollarda uyuşma ya da güç kaybı olup olmadığını sorduktan sonra MR isteyecektir. Boyun MR’ı sayesinde boyun bölgesinde bulunan omurlar, omurlar arasındaki diskler, bu disklerin etkilediği sinirler ve kaslar net bir biçimde görülebilmektedir. Boyun MR’ı yaklaşık 10-15 dakika sürer ve MR boyunca hareketsiz durmak, kesitlerin net bir biçimde filme yansıması açısından önemlidir. Çeşitli kesitlerden elde edilen filmler boyun fıtığı olup olmadığı, fıtığın ya da fıtıkların ne aşamada bulunduğu ve seçilecek tedavi yönteminin ne olması gerektiği konusunda doktorunuza bir fikir verecektir.

FİSK FAKTÖRLERİ

Hareketsiz iş ve yaşam düzeni olanlar. (Büro işi vb.) Ağır kaldıranlar, eğilme-bükülme hareketini yanlış yapanlar.  Uzun süreli araç kullananlar. (Şoförler vb.) Doğuştan belinde kayma olanlar. Fazla kilolular, oburlar. Zayıf bel ve karın kasları olanlar. Vücut mekaniği ve duruşu bozuk olanlar.  Ortası çukurlaşmış yataklarda uyuyanlar. Hamileliğin son aylarında olanlar. Yüksek riskli sporlarla uğraşanlar. (Halter, kürek vb.) Sigara içenler. (Sigara disklerin beslenmesini bozar) Ruhsal ve duygusal gerginlik yaşayanlar. (Stres, Depresyon)  Risk altındadırlar.

KORUYUCU ÖNLEMLERİ

-Sandalyede kalça ve diziniz 90 derece olacak şekilde dik oturun.

-Bilgisayar ve televizyon ekranının göz hizasında olmasına dikkat edin.

-Kanepede uyumak gibi boynun pozisyonunu desteklemeyen alışkanlıklardan kaçının.

-Sabahları yarım saat omurga düzgünlüğü için egzersiz yapın.

-Çok ağır eşya taşımayın.

-Ağır eşyaları vücuda mümkün olduğunca yakın taşıyarak ağırlık merkezini dağıtın

BOYUN FITIĞI VE BESLENME

Kıvırcık, marul yanı sıra kalsiyum içeriği yüksek olan dereotu, peynirlerden ise protein ve kalsiyum zengini lor peynirinin tüketilmesinin omurganın kemik yapısını güçlendirir.

Balık’ta bulunan Omega 3 yağ asitleri özellikleri gereği içerdikleri kolajen maddelerle hücrelerin yenilenmesi kolaylaşır. Bu da tedavi için çok önemlidir. Dejenere olmuş disklerin yeniden hidrasyon (sıvı içeriğini artırmak ) işlemi için vücut suya ihtiyaç duyar.  İdeal olarak, günde 8-10 bardak su içilmesi iyi gelecektir.

BOYUN FITIĞININ NEDENLERİ

Boyun fıtığının başlıca nedenleri; boyun bölgesini etkileyen travmalar (trafik kazası, kafanın çok hızlı bir şekilde ileri ya da geri hareketi, düşme…vb) ve yanlış duruştur. Bazı iş kollarının da boyun fıtığı riskini arttırdığı bilinmektedir. Örneğin sürekli matkapla çalışıyorsanız ya da motosiklet kullanıyorsanız boyun bölgesi aşırı ve düzenli titreşimlerden etkilenebilir. Ayrıca ilerleyen yaşlarda disklere yastıklama özelliğini veren sıvının bir miktar azalması neticesinde boyun fıtığı görülebilir.

Nelere Dikkat Edilmeli?

Boyun fıtığı belirtileri ve fıtığın ilerleyişi yaşam tarzının düzenlenmesi ve boyun bölgesini güçlendiren egzersizle önemli ölçüde kontrol altına alınabilir. Boyun fıtığınız varsa ya da boyun fıtığından korunmak için aşağıdakilere dikkat etmenizi öneririm.

-Bilgisayar başında otururken duruşunuzu kontrol edin

-Yürürken dik yürüyün, başınızı öne eğmeyin ve boynunuza yük bindirmeyin

-Boyun bölgesini zorlayan ve başın sürekli hareket halinde olduğu sporlardan uzak durun

-Düzenli egzersiz yapın. Uzmanlar yüzme, yürüyüş gibi egzersizleri öneriyor

-Boyun kaslarını güçlendirmek için egzersiz yapın

BOYUN FITIĞINDA TEDAVİ

Boyun fıtığı tedavisinde ilk olarak başvurulan yöntem, boyun kaslarını güçlendirerek omurgaya binen yükü hafifletmeye yönelik egzersizlerdir. Bu egzersizler sayesinde fıtığın ilerlemesi durdurulabilir. Fıtık nedeniyle yaşanan akut ağrıları hafifletmek için doktorunuz ağrı kesici ilaç önerebilir. İlaçla birlikte boyun kaslarını rahatlatan kas gevşetici merhemler kullanılabilir. Eğer ağrılar ilaç tedavisi ile azalmıyorsa ve boyun hareketleri kısıtlanmaya devam ediyorsa fizik tedavi seçeneği değerlendirilebilir. Fizik tedavi ile ağrıların görüldüğü bölgeler güçlendirilir ve fıtığın sinirlere yaptığı basıncın azaltılması hedeflenir.

Yukarıdaki tedavi yöntemleriyle, belirtileri kontrol altına alınamayan boyun fıtığı için ameliyat seçeneği gündeme gelebilir. Uzmanlar boyun fıtığı ameliyatını en son başvurulacak seçenek olarak görmektedir ve mümkün olduğunca cerrahi müdahale dışındaki yöntemlerden sonuç alma yoluna gitmektedir. Ancak bu yöntemlerle sonuç alınamayacağı kesinleşirse fıtığa müdahale edilebilir. Bazı ilerlemiş vakalarda sorunlu diskler alınarak implant diskler kullanılmaktadır. Boyun fıtığı ameliyatı omurgayı ve dolayısıyla sinirleri yakından ilgilendirdiği için önemli ve zorlu bir ameliyat olarak kabul edilebilir.

 Boyun Fıtığı Bitkisel Tedavi

Boyun fıtığı bitkisel tedavi, boyun üzerinde yedi tane insanların hareket edebilmelerini sağlayan omurlar bulunur. Bu omurlar herhangi bir zedelenme ya da geçirilen bir kaza sonucunda omur aralarına yumuşak dokunun oluşması sonucunda boyun fıtıkları oluşmaktadır. Boyun fıtıkları çok büyük sorunların olmasına neden olmaktadır. İnsanların hayatlarını olumsuz olarak etkileyen ve kısıtlı hareket yapmalarına neden olacağından mutlaka hastanın tedavi olması gerekmektedir. Boyun fıtığı ilerlediğinde hastanın felç geçirip sakat kalma gibi riskleri olacağından önlem alması gerekmektedir. Birçoğu hastanın yapacağı bitkisel kürler sayesinde bu hastalığın ilerlemesi durmaktadır. Ayrıca bu kürler sayesinde hastanın ağrılarının azaldığı da bilinmektedir. Bazı alacağınız önlemler sizi bu hastalıktan kurtaracaktır. Ortopedik yataklarda ve yastıklarda yatmak, ağır kaldırmamak ve dengeli beslenmek çok büyük faydası olmaktadır. Boyun fıtığı olan bir hastanın yüksek protein alması ve omega 3 kullanması gerekmektedir. 

Her sabah ve akşam biberiye yağı

Boyun fıtığı hastalarının hayat kurtaracak olan bir ürün saf biberiye yağı olmaktadır. Bu yağı tek başına kullanabileceğiniz gibi aynı zamanda da balık yağı ile karıştırıp fıtık olan bölgeye hafif dokunuşlarla sürülmesi durumunda çok faydalı olduğunu hastalar görecektir. Boyun kısmı çok hassas olacağından çok sert bastırmamak ve aşırı sürmemek gerekmektedir. Biberiye ve badem yağını sabah ve akşam her gün sürmelisiniz. Bu yağları boynunuza sürdükten sonra hastanın boyun bölgesini sıcak tutması gerekmektedir. Çok fazla soğukta kalmaktan kaçınmalısınız.

15 gün boyunca kekik yağı

Yapılan araştırmalarda kekik yağının boyun fıtığına çok iyi geldiği kanıtlanmıştır. Bu yağı 15 gün boyunca her gün düzenli olarak kullanmak boyunda ki kasların güçlenmesini sağlayacaktır. Boyun fıtığı ve bel fıtığı en tehlikeli fıtıklardan olduğundan hastanın yatalak olmasına neden olacaktır. Ama hastanın alacağı tedbir sayesinde boyun kasları güçlenerek iyileşme gösterecektir. Dünya sağlık örgütü tarafından onaylanmış olan, boyun fıtığına çok iyi gelen hareketleri de yapması sağlığı açısından çok iyi olacaktır. 15 gün boyunca kullandıktan sonra diğer 15 gün ara verip ondan sonra tekrar başlamalıdır. Sağlıklı beslenmek çok önemli olduğundan, haftanın en az 3 günü balık yemesi gerekmektedir. Sebzeler çiğ olarak tüketmelidir. 
 

İbrahim Saraçoğlu - Boyun Fıtığı Için Bitki Kürü

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Admin - Kategori: İbrahim Saraçoğlu
976 İzlenme

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS