Sağlık Tube
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

İbrahim Saraçoğlu İshale Ne İyi Gelir ?

İshale Ne iyi gelir ?
İshalde yediğimiz yiyecekler önemli bir yer tutar. Posalı ve lifli yiyecekler tüketildiği takdirde bağırsakların çalışması düzene gireceğinden ishalde kesilme olabilir .Yoğurt,soyulmuş elma,havuç rendesi,pirinç haşlaması veya pirinç suyu, haşlanmış patates veya patates püresi, ve ayran bir çok kişinin rahatça temin edebildiği ishale iyi gelen besinlerdendir. İshal olan kişide iştah kesilmesi de olacağı için bu besinleri tüketirken mümkün olduğunca yemeye gayret edilmelidir.Özellikle yoğurt bağırsak sağlığı için olmazsa olmazlardandır. Yoğurt içinde bulunan bakteriler bağırsağı sterilize ederek mikroplardan temizler. şeftali, gül yapraklarının veya kestane yapraklarının kaynatılıp içilmesi de iyi gelen yöntemlerdir.İshale ne iyi gelir denildiğinde koyu çay da ishale iyi gelir. Hastanın tüketmemesi gereken besinler de çok önemlidir. Bunlar peynir,brüksel lahanası, diyet bisküviler, kepekli ekmek, çiğ sebzeler, ayva, yağlı ve sütlü yiyecekler,acı ve baharatlı gıdalar, enginar, lahana, çikolata, kızartmalar gibi ağır yağlı ve karbonhidrat içeren besinlerdir.İshal olan hasta sık sık ve az yemeli ,yağlı ağır gıdalardan kaçınmalıdır.Eğer İshal uzun süre geçmezse muhakkak ishal tedavisi olarak tıbbı destek alınmalıdır.
İshal Nasıl Geçer?
İshal süresince bünye çok miktarda tuz ve mineral kaybetmektedir.İshalle birlikte kusma da mevcut ise bünyenin susuz kalmasını engellemek adına su içmek faydalıdır. İshal nasıl geçer denildiğin de burada önemli olan bir faktör daha yer almaktadır. Su içerken, bir seferde çok su içmek yerine az az ama sık bir şekilde su içmek gerekir.Eğer ishal durumunuz çok siddetliyse zaman kaybetmeden doktora gitmeli ve tıbbi destek almalısınız,ishal bir çok hastalığın işaretçisi olabilir,bu durumda yapmanız gereken şeyler ishale yakalanmadan önce dikkatli olmak mide ve bağırsak sağlığımızı tehlikeye atmamaktır.

İshale İyi Gelen Şeyler
Suyla birlikte , tuz ve şeker içeren diğer sıvıları da içmenizde fayda vardır. Tuz sıvı kaybını en aza indirirken şeker de tuzun emilmesini kolaylaştırmaktadır, yağsız tavuk suyuna çorba gibi sıvıları veya sporcu içecekleri de içebilirsiniz. İshali Geçiren Şeyler arasında eğer yeterince sıvı almışsanız idrarınız açık sarı renkte hatta renksiz bir görünümde olacaktır.
Evde kendi imkanlarınızla da bir sporcu içeceği yapabilirsiniz. Elma suyuna bir çay kaşığı kadar tuz atarak tüketebilirsiniz. Bu miktarda k tuz içeceğin tadını bozmaz ancak fakat bünyenin su kaybını azaltmasını sağlar.İçecekler mideyi kötü etkilememesi için soğuk değil oda sıcaklığında olmalıdır.

Özel Video

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Admin - Kategori: İbrahim Saraçoğlu
842 İzlenme

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS