Sagliktube.Com
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

İbrahim Saraçoğlu Prostat İltihabı Kürü

PROSTAT İLTİHABI (PROSTATİT)

Prostat sadece erkelere özgü bir organ olup bayanlara bulunmamaktadır. Prostatbezinde meydana gelen, prostat büyümesinden sonra en sık karşılaşılan rahatsızlık, prostatta meydan gelen iltihaplanmalardır. Bulaşıcı olmayan hastalık ergenlik çağından sonra her yaşta ortaya çıkabilir. Tedavisi yapılmadığında çeşitli hastalıklara neden olabilmektedir.
Prostat içerisinde yer alan çok uzun sperm kanallarında enfeksiyon meydana gelmesine prostatit yada prostat iltihabı adı verilir. Prostattaki bu tip enfeksiyonlara genelde Escherichia coli adı verilen bakterinin, sperm kanallarına yerleşmesi neden olur. Bu yerleşim sonucu vücut, iltihap üretir. Diğer Nedenler

  • İdrar yolu operasyonları
  • Kalın bağırsak iltihapları
  • Makat bölgesi yaraları
  • Bademcik iltihabı

Prostat iltihabının, çoğu hastalıkta olduğu gibi akut ve kronik çeşitleri bulunmaktadır. Bu hastalıklara kısaca değinecek olursak;

AKUT PROSTAT
Adından da anlaşılacağı üzere ani ve şiddetli gelişmektedir. Az sıklıkta görülür. İdrar yaparken yanma ve idrarı tam boşaltmakta zorluk, bulanık idrar, idrar yaparken başta veya sonda kan gelmesi, titreme, yüksek ateş başlıca belirtilerdir. Dış idrar kanalı ile mikropların gelmesi sebep olmaktadır.

 

KRONİK PROSTAT
Tedavi edilmeyen akut prostat iltihabı apseye dönüşür. Bu şekilde kronikleşir. Akut prostatite göre daha az şiddetli olup, gizli bir şekilde süregelir. Sıklıkla görülür. Sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma, zorlanma, çabuk yorulma, uykusuzluk, bel altı ağrısı, cinsel isteksizlik, testislerde ve boşalma anında ağrı başlıca belirtilerdir. En önemli belirtisi ise idrar dış deliğinden gelen bir akıntıdır.  Ateş, akut pankreatite göre fazla yükselmez. Tedavi geciktirilirse erkekte kısırlığa dahi neden olabilir.

PROSTAT İLTİHABINDA TEDAVİ
Pankreatit türüne göre tedavi değişebilmektedir. İlk tercih her iki türde de antibiyotik kullanımıdır.

Kronik prostatitte, bakteriyi yok edebilmek için genelde önerilen 5 hafta süre ile antibiyotik kullanılmasıdır. Duruma göre bu süre uzayabilir. Buna ilaveten şişliği yok etmek için ve rahat idrar yapılması için ilaçlar verilebilmektedir. Hastalara kabızlığın önlenmesi, bol sıvı alımı ve istirahat vazgeçilmez unsurlardandır.

Akut prostat iltihabında ise yoğun antibiyotik tedavisi uygulanır. Hasta bu süreçte kontrol altında tutulmalıdır. Ölümcül olabilen hastalıkta doktorun önerisine göre, en az 2 hafta süre antibiyotik kullandırılır. Ölümcül olabilen bir durum olabildiğinden yoğun bir bakım gerektirir. Hastanın durumuna göre idrar yapılabilmesi için sonda da takılabilir. Yatak istirahatı, sıcak banyo veya sıcak torba uygulaması yararlı olacaktır. Her iki hastalıkta da hasta partneri ile ilişkiye devam edebilir.

Özel Video
İbrahim Saraçoğlu Prostat İltihabı Kürü

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Admin - Kategori: İbrahim Saraçoğlu
799 İzlenme

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS
sahibinden satılık arsa Ankara Bilkent Şehir Hastanesi ankara şehir hastanesi randevu bursa şehir hastanesi doktorları adana şehir hastanesi randevu alma elazığ fethi sekin şehir hastanesi manisa şehir hastanesi