Sağlık Tube Sağlıklı Yaşam - Sagliktube.Com
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Kansızlık şikâyetine karşı (demire bağlı anemi)


Kereviz-Ispanak Kürü


Dikkat

Kansızlığa karşı kereviz-ıspanak kürünü uyguladığınız dönemlerde çikolatadan ve aşırı tatlı tüketiminden uzak durunuz. Günde bir bardaktan fazla çay ve kahve içmemeye özen gösteriniz. Kereviz-ıspanak kürünü uygularken gün içerisinde zengin C-vitamini içeren sebze ya da meyveleri tercih etmeniz daha yararlı olacaktır.

 

Eğer sigara içme alışkanlığınız varsa unutmayınız ki sigara bedeninuzdaki C-vitaminini önemli ölçüde azaltmaktadır. Demirin bağırsaklarda emilmesinde C-vitamini önemlidir. Çünkü C-vitamini demirin vücudumuz tarafından emilmesini takviye edici özelliğe sahiptir.

 

KÜR; Kullanılacak olan malzeme 250 gram taze ıspanak ve 200 gram kabuğu soyulmuş kerevizdir. Kaynamakta olan bir litre suyun içerisine 200 gram ince dilimlenmiş kerevizi atınız ve ağzı kapalı olarak kısık ateşte on dakika haşlayınız. On dakika tamamlandıktan daha sonra üzerine 250 gram ıspanağı ilave ediniz ve yine ağzı kapalı olarak beş dakika daha haşlamaya devam ediniz. Daha daha sonra soğumaya bırakınız. Soğuduktan daha sonra süzerek suyunu temiz bir şişeye koyunuz. Sabah aç karnına ya da kahvaltıdan bir saat daha sonra bir su bardağı içilir. Akşam aç karnına ya da akşam yemeğinden bir saat daha sonra bir su bardağı içilir. Onbeş gün müddetle sabah ve akşam içimleriyle gün atlamadan devam edilir. Onbeş gün daha sonra on gün ara verilir. On gün aradan daha sonra aynı biçimde yeniden sabah ve akşam olmak suretiyle onbeş gün devam edilir. Toplam otuz günlük programla kür sonuçlanmış olur.

200 gram kerevizin yumrularının yerine kerevizin yalnızca taze ve yeşil olan yapraklarını ve saplarını da kullanabilmeniz mümkün. Üç adet saplı (dallı ve yapraklı etabları, aşağı yukarı 150 gram) kereviz kafi olabilecektir. Bu takdirde haşlama süresi üç dakikadır. Üç dakika tamamlandıktan daha sonra 200 gram ıspanak ilave edilerek beş dakika daha haşlamaya devam edilir. Ilıdıktan daha sonra süzülür ve temiz bir şişeye doldurulur. Tüketim biçimi yukarıyada ifade edildiği gibidir.

Kerevizi çoğu zaman pazarlarda bulmak mümkün olmamaktadır. Ancak, son senelarda süpermarketlerde dondurulmuş olarak hem taze ıspanağı hem de taze kerevizi bulmak mümkün olabilir. Kereviz-ıspanak kürü için derin dondurulmuş bu sebzeleri de aynı amaçla kullanabilmeniz mümkün. Etkisi aynıdır.

Süpermarketlerden aldığınız derin dondurulmuş ıspanak ya da kerevizi aynı biçimde buzdolabınızın derin dondurucu etabında ya da buzluğunda güvenliğini sağlamak zorundasınız. İhtiyacınız olan miktarı aldıktan daha sonra fazla bekletmeden yeniden derin dondurucunuza ya da buzdolabınızın buzluk etabına koymak zorundasınız. Çünkü derin dondurulmuş sebzeler şoklanarak koruma altına alındığından, buzdolabınızın normal bölmelerinde en çok iki gün içerisinde tazeliğini ve tedavi edici gücünü yitirmektedir.

Kereviz-ıspanak kürünün onbeş gün müddetle ara vermeden uygulanması gerekir. Bu nedenle tedbirinizi daha önceden alarak yeterince taze ıspanağı ve taze kerevizi tedarik etmeniz gerektiğini unutmayınız. Kullandığınız şişeyi kesinlikle buzdolabında koruma altına alınız. Hazırlanan miktar iki günlüktür. Şişenin içinde geriye kalanın ertesi gün kullanmak için buzdolabında korunması gerekir. Hiçbir zaman bir litreden çok hazırlamayınız. Çünkü hazırlanan ıspanak-kereviz karışımı 48 saatten çok dayanmaz ve tedavi edici özelliğini de önemli ölçüde kaybeder.

Demirin vücudumuz tarafından en çok alındığı besinler arasında et %10-%20 ile birinci sırayı almaktadır. Bitkisel besinlerdeki demir alınımıysa (resorpsiyon) en çok %1 - %5' dir. Bu genel bir kuraldır. Ancak, kereviz-ıspanak karışımı bu kuralı bozmaktadır. Kereviz-ıspanak karışımında bu oran %34' ün üzerindedir.

Önemli Not: Eğer şeker hastasıysanız bu kürü doktorinize danışmadan uygulamayınız.

 


Not: Hekiminizin verdiği ilaçlar varsa kesinlikle kullanınız. Buradaki uygulamayı bir destekleyici olarak kullanınız. Öncelikle, bilmeniz gereken kullanacağınız bitkiye karşı alerjinizin olup olmadığıdır. Bu hususta doktorinizin görüşünü alınız. Hekime gitmeden ve teşhis koydurmadan şikâyetiniz ne olursa olsun, burada ki bilgilerle kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmayınız.

Özel Video
Kansızlık şikâyetine karşı (demire bağlı anemi)

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Admin - Kategori: İbrahim Saraçoğlu
500 İzlenme

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS
sahibinden satılık arsa Ankara Bilkent Şehir Hastanesi ankara şehir hastanesi randevu bursa şehir hastanesi doktorları adana şehir hastanesi randevu alma elazığ fethi sekin şehir hastanesi manisa şehir hastanesi