Sagliktube.Com
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Kışın Dudakların Kurumasına Neden Olan 5 Hata

Soğuk kış günlerinde kendi yaptığınız hatalara bağlı olarak gelişen dudak kurumasının önüne geçebilirsiniz. Peki dudak kuruması neden olur, nasıl önlenir bu makalede dudaklarınızın kurumasını önlemek için yapılan hatalardan bahsedeceğiz.

1)   Soğuk ve Rüzgarlı Havada Dudaklarınızı Açıkta Bırakmayın

Özellikle sert ve rüzgarlı havalar dudak kurumasının en çok yaşandığı dönemlerdir. Bu nedenle soğuk ve rüzgarlı hava şartlarında dışarı çıkacaksanız bir atkıyla mutlaka dudaklarınızı koruyun ve rüzgarın temas etmesine engel olun.

2)   Dudaklarınızı Yalamayın

Çoğu insanda kuruyan dudağı yalamak gibi bir refleks vardır. Soğuk havalarda kuruyan dudakları yalamanız dudak çatlamasına neden olacaktır. Dudak çatlaması nedenlerinden biri olan yalamak yerine dudak kremi kullanarak dudaklarınızı yumuşatabilirsiniz.

3)   Dudaktaki Kuruyan Deriyi Koparmayın

Dudak kuruluğunda derisi kavlayabilir. Bu sırada deriyi koparmayın. Dudak derisini koparmanın iyileşmeyi geciktireceğinden tavsiye etmiyoruz.

4)   Ağızdan Nefes Almayın

Özellikle burun tıkanıklığı dönemlerinde insanlar ağızdan nefes almaya başlarlar. Özellikle soğuk havalarda ağızdan nefes almak ağzın nemini kurutacağı için kışın dudakların kuruma nedenlerinden biri olur. En sağlıklı nefes alma yöntemi burundan alınan nefesdir. Bu nedenle burun yolunuzu açık tutarak ağızdan nefes almaya özen gösterin.

5)   Dudak Bakımını Doğru Yapın

Dudaklarınızı doğru bakım kremleri ile nemlendirin. İçeriğinde B vitamini barındıran dudak kremlerini tercih edin. Çünkü B vitamini dudak sağlığına iyi gelir.

 

 

Kışın Dudakların Kurumasına Neden Olan 5 Hata

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Admin - Kategori: Genel Sağlık
18 İzlenme

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS
sahibinden satılık arsa Ankara Bilkent Şehir Hastanesi ankara şehir hastanesi randevu bursa şehir hastanesi doktorları adana şehir hastanesi randevu alma elazığ fethi sekin şehir hastanesi manisa şehir hastanesi