Sağlık Tube Sağlıklı Yaşam - Sagliktube.Com
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Kolesterol Düşürücü Bitkisel Kür

Yağsız yeşil mercimek çorbası kürü

 Mercimek, hem tansiyon dengeleyici hem de kolesterol düşürücüdür. Tansiyon dengeleyici özelliği içerdiği esculin ve choline maddelerinden kaynaklanmaktadır. Esculin, tansiyon yükseltici etki (hypertensive) gösterirken choline de tansiyon düşürücü etki (hypotensive) gösterir. Sonuç olarak, birbirlerine tamamıyla zıt özellik taşıyan bu iki etkin maddenin aynı anda bulunması mercimeğe tansiyon dengeleyici özellik kazandırmaktadır. Bu özellikler ağırlıklı olarak yeşil mercimekte vardır. Mercimek bunun yanı sıra kusursuz bir protein deposudur. Etin yerini en iyi dolduran bakliyatlardan biridir.

 Yağsız yeşil mercimek çorbası kürü, en az enginar kadar kolesterolü düşürücü özelliğe sahiptir. Haftada iki-üç defa tüketeceğiniz yağsız mercimek çorbası, bir taraftan kolesterolünüzü kontrol altına almanıza diğer yandan da tansiyonunuzun dengelenmesine yardımcı olacaktır. Burada yeniden hatırlatmakta yarar görüyorum; mercimek kürü ne tansiyon sorununa ne de kolesterol problemine tedavi eden bir ilaç gibi düşünülmemelidir. Kolesterol ya da tansiyon şikâyetleriniz varsa kesinlikle bir doktora gidiniz.

 Beslenmeye bağlı olarak kolesterol yüksekliği varsa bu takdirde haftada birkaç kez tüketeceğiniz yağsız yeşil mercimek, kolesterolünüzü kontrol altına almanıza önemli katkıda bulunabilecektir. Eğer genetik olarak hypercholestrol söz konusuysa, bu takdirde bu kürün yararının olmayacağının bilinmesi gerekir. Genetik olarak kolesterol yüksekliği (hypercholestrol) halinde doktor denetiminde ve yine doktorun önereceği ilaçlar söz konusu olacaktır.

 Yeri gelmişken belirtmekte yarar gördüğüm bir nokta da şudur. Kandaki kolesterolün yükselmeye başlaması ya da yüksek değerlere ulaşması kişinin herhangi bir rahatsızlık hissetmesine neden olmaz. Ancak, kolesterolün uzun zaman yüksek dşayetlerde kalması, çoğu kez geri dönüşü olmayan değişik kalp-damar rahatsızlıklarının ortaya çıkmasına neden olur. Bu nedenle, bazı zamanlar kan tahlili yaptırarak kolesterol seviyesinin belirlenmesinde çok büyük yararlar vardır. Çünkü erken teşhis edilen kolesterol yüksekliği ileride yakalanma riski altında olduğunuz çoğu hastalığın tedbirini aldırmış olacaktır.

 Kolesterol yüksekliğinin zaman içerisinde neden olacağı hastalıklar genellikle geri dönüşü olmayan kalıcı rahatsızlıklardır. Unutmayınız ki, kalıcı rahatsızlıklar yaşam kalitenizi düşürür.

 Dikkat: Yüksek Kolesterol Şikâyeti Olanlar

Değerli okuyucu, yüksek kolesterol şikâyeti olan hastalar doktorlarının tavsiyeleri doğrultusunda kolesterolü baskılayıcı, örnek olarak statin grubu, ilaç kullanmak zorundadırlar. Katıldığım bir akşam yemeğinde kolesterol düşürücü ilaç kullandığını söyleyen bir tanıdığım, o akşam dikkat etmesi gereken bazı yemekleri ve tatlıları hiç çekinmeden tüketmişti. Yemek sonrası kendisine, akşamki ziyafette ölçüye dikkat etmediğini ifade ettiğimde, bana aynen şu yanıtı verdi: “Sayın hocam, nasıl olsa ilaç kullanıyorum, pek fazla dikkat etmeme gerek yok”.

 Kendisine bunun çok yanlış olduğunu anlattım. Çünkü kolesterol düşürücü ilaçlar, öğünlerde tükettiğimiz besinlerin içerdiği kolesterolü etkilemez. Kolesterol düşürücü ilaçlar, karaciğerin kendi ürettiği kolesterolü baskılar, yani karaciğerin daha az kolesterol üretmesini sağlar. Ancak besinler üzerinden aldığımız kolesterol üzerinde herhangi bir düşürücü özelliğe sahip değildir. Bu nedenle kolesterol oranı yüksek olan besinlere ve şeker oranı yüksek olan tatlılara karşı kesinlikle ölçülü olunması gerekir. Önerilen diyete, ilaç kullanılmasına rağmen kesinlikle uyulması gerekir.

 Kolesterol düşürücü ilaçlar kanda bulunan kolesterolü düşürmez ya da parçalamaz. Sadece ve yalnızca karaciğere daha az kolesterol üretmesi komutunu verir. Değerli okuyucu, aşağı yukarı bütün kolesterol düşürücü ilaçlar diyabet hastalığına (şeker hastalığına) yakalanma riskini artırır. Şeker hastasıysanız ve statin grubu (kolesterol baskılayıcı) ilaç kullanıyorsanız, bu durumun kan şekerinizin yükselmesinde etkili olabileceğini göz ardı etmeyiniz.

 Not: Hekiminizin verdiği ilaçlar varsa kesinlikle kullanınız. Buradaki uygulamayı bir destekleyici olarak kullanınız. Öncelikle, bilmeniz gereken kullanacağınız bitkiye karşı alerjinizin olup olmadığıdır. Bu hususta doktorınızın görüşünü alınız. Hekime gitmeden ve teşhis koydurmadan şikâyetiniz ne olursa olsun, burada ki bilgilerle kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmayınız.

Özel Video
Kolesterol Düşürücü Bitkisel Kür

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Admin - Kategori: İbrahim Saraçoğlu
620 İzlenme

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS
sahibinden satılık arsa Ankara Bilkent Şehir Hastanesi ankara şehir hastanesi randevu bursa şehir hastanesi doktorları adana şehir hastanesi randevu alma elazığ fethi sekin şehir hastanesi manisa şehir hastanesi