Sağlık Tube Sağlıklı Yaşam - Sagliktube.Com
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Reishi Mantarı Hapının Zararları

Kırmızı Mantarın Zararları, Kırmızı mantar diğer adıyla Reishi veya Lingzhi, Polyporaceae ( delikli mantar ) familyasından geleneksel çin tıbbında yaklaşık 4000 yıldır ilaç olarak kullanılan sıvı olarak özünün tüketildiği bir mantar türüdür. Kırmızı mantar, yenilebilir bir mantar değildir.Genellikle erik ağacı ve meşe kütüklerinde, üzerlerinde kendiliğinden oluşan yaklaşık 9 aylık gibi bir sürede yetişen bir mantardır. Kırmızı mantar ( Reishi ), yumuşak, belirgin bir sapı olmayan, altı odacıksız, düz ve kırmızı cilalı bir şapkaya sahip olan bir mantardır.

Mantarın yaşına göre renk tonlamaları değişmekte alt kısmı kahverenginin çeşitli tonlarındadır. Diğer mantarlar gibi altında odacıkları boşlukları bulunmaz ve sporlarını çok ince gözeneklerinden yayar. Buruk ve acı bir tadı vardır, tahta gibi serttir. Acı ve buruk tadı yüzünden çoğunlukla taze veya kurutulmuş olarak ince toz haline getirilmekte ve suda çözdürülerek kullanılmaktadır. İçine reishi ekstresi eklenen su bir çaydanlıkta yaklaşık iki saat kadar kaynatılır ve hemen kullanılır. İçeriği yüksek miktarda antioksidan nedeni ile hemen kullanılmazsa yaklaşık bir buçuk saat içinde özelliğini büyük ölçüde yitirmektedir.
Kırmızı Mantarın Zararları


Bazı uzmanlar kırmızı mantarın faydalarını söylerken bazı uzmanlar da zararlarını kanıtlamışlar. Bu kanıtlanmış zararlardan bazıları Kırmızı mantar, kemoterapi alan hastalarda kullanılmasının sakıncalı olduğunu söylemektedirler. Kırmızı mantarının, bağışıklık sistemi zayıflayan kanser hastalarınca kullanımının arttığını ancak bunun tedavi açısından tehlikeli sonuçlar doğurdu da ispatlanmıştır. Kırmızı mantarın kullanımına bağlı çeşitli ölüm vakaları da olduğu ve bunun kullanımına bağlı karaciğer yetmezliği ve arkasından ölümle sonuçlanan vakalar tıbbi literatürde bildirilmiştir. Sık görülen yan etkileri, baş dönmesi, bulantı, kusma ve kanamaya yol açmaktadır. Bulantı ve kusmaya yol açmasından dolayı, kanama gibi yan etkisinin olması, kemoterapi ve diğer ilaçların etkilerini azaltma sorunları nedeniyle özellikle kemoterapi ile beraber kullanılması, kemoterapi öncesi ve sonrası alınması kesinlikle sakıncalı olduğunu uzmanlarımız belirtmiştir.


Özel Video

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Admin - Kategori: Genel Sağlık
626 İzlenme

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS
sahibinden satılık arsa Ankara Bilkent Şehir Hastanesi ankara şehir hastanesi randevu bursa şehir hastanesi doktorları adana şehir hastanesi randevu alma elazığ fethi sekin şehir hastanesi manisa şehir hastanesi