Sağlık Tube Sağlıklı Yaşam - Sagliktube.Com
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Uçuk neden olur, nasıl geçer?

Uçuk, deride oluşan virüs kaynaklı bir enfeksiyondur. Büyük oranda ağız çevresi ve dudaklarda görülen uçuk, cinsel organlarda da görülebilmektedir. Uçuk, içi sıvı dolu yara kabarcıkları şeklinde vücuda nüfus eder. Çok nadiren olsa da ağız içinde, diş etlerinde ve damakta da görülebilir.

Uçuk neden olur?

Özellikle dudak uçuğu ve diğer uçuklar neden olur sorusunun ilk yanıtı Herpes simpleks virüsüdür. Bu virüs aktif duruma geldiği zaman uçuk oluşur. Herpes simpleks virüsü daha önce uçuk enfeksiyonu geçirmiş kişilerde uyuklar şekilde durur.

 

Uçuk virüsünün aktif hale getiren faktörler: Yorgunluk, stres, uykusuzluk, gıdasızlık, kansızlık, alkol tüketimi, diyabet, ameliyatlar, regl dönemi, korku ve üzüntüler, travmalar, yüksek ateş, ileri derecede yanıklar, egzama, organ nakli sonrasında kullanılan ilaçlar, AIDS, hormonal değişimler, aşırı güneş ışığına maruz kalmak uçuk virüsünü aktif hale getirerek uçuk oluşumuna sebebiyet verir.

 

Uçuk belirtileri nelerdir?

Uçuk hangi bölgede çıkacaksa biz ağız kenarı diyelim, o bölgede karıncalanma hissi, yanma ve kaşınma hissedilir. Ardından kızaran bölge şişerek içi sıvı dolu kırmızı kabartılar oluşur. Bu kabartılar kısa bir müddet sonra patlat ve kabuk bağlar. 

 

Uçuk kaç günde iyileşir?

Uçuğun başlaması, gelişmesi ve iyileşmesi aşağı yukarı 7 ile 10 gün arasında gerçekleşir. 

 

Uçuk nasıl geçer?

Antiseptik nitelikli ilaçlar ve alkol, uçuk üzerindeki enfeksiyonun gelişmesini engeller.

Eczanelerde satılan uçuk kremleri deriden nüfuz ederek herpes virüsüne etki eder ve dudak yarasının deride tahribat yapmasını önler. 
Lisin adlı aminoasidi içeren tavuk, süt, patates, bira mayası, balık fasulye gibi besinlerin tüketimine ağırlık verilmeli; üzüm, mısır gevreği, çikolata, yer fıstığı gibi besinlerin tüketilmesine mesafe koyulmalıdır. 
Stresten uzak durmaya çalışmak, güneşe çok çıkmamaya özen göstermek, sağlıklı ve yeterli gıda almak uçuğun iyileşme sürecini hızlandırır. 
Ağrı kesici ilaçlarla uçuğun verdiği ağrıyı azaltmak mümkündür. 

Uçuk neden olur, nasıl geçer?

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Admin - Kategori: Genel Sağlık
3,435 İzlenme

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS
sahibinden satılık arsa Ankara Bilkent Şehir Hastanesi ankara şehir hastanesi randevu bursa şehir hastanesi doktorları adana şehir hastanesi randevu alma elazığ fethi sekin şehir hastanesi manisa şehir hastanesi